Fiala je na tom bídně jako Biden. A ten je na dně. Právě vyšlo

04.07.2023 12:07 | Analýza

Analytická společnost Gallup každoročně mapuje míru důvěry občanů ve své národní vlády v různých zemích světa. Podle nejnovějšího průzkumu ze září loňského roku, který byl společností publikován až nyní, má ze států G7 nejméně důvěryhodnou vládu USA. Své vládě důvěřuje pouze 31 % Američanů, zatímco v roce 2006 to bylo 56 %. Ve Spojeném království se vláda těší důvěře 33 % lidí. A jak si v globálním srovnání vede Česká republika? V důvěře občanů v řádné fungování veřejné moci stále o dva procentní body vedeme před Venezuelou. Premiér Petr Fiala podle čerstvých údajů Morning Consult z minulého týdne však nadále zůstává nejméně oblíbeným lídrem v Evropě.

Fiala je na tom bídně jako Biden. A ten je na dně. Právě vyšlo
Foto: Twitter
Popisek: Premiér Petr Fiala hovoří na konci školního roku k žákům a studentům a slibuje do budoucna lepší české školství

Důvěra amerických občanů v jejich vládu se rapidně propadá a nyní je nejnižší ze všech zemí G7. Toto zjištění přináší nejnovější průzkum analytické společnosti Gallup, která měří důvěru lidí ve státní moc napříč světem již bezmála dvě dekády. V roce 2006, kdy Gallup poprvé prováděl svůj globální průzkum, naměřil americké vládě důvěru domácí veřejnosti ve výši 56 %, což bylo tehdy nejvíce v G7. V kontrastu s tímto výsledkem podle nejnovějších údajů získaných posledním průzkumem v září minulého roku své vládě důvěřuje pouze 31 % Američanů. Vláda Spojeného království, která je nyní s pouhými 33 % druhou nejméně důvěryhodnou v G7, ještě v roce 2006 požívala důvěry 49 % svých občanů, přičemž byla tehdy druhou nejdůvěryhodnější v tomtéž srovnání napříč sedmičkou ekonomicky nejvyspělejších států světa.

Klesající důvěru Američanů ve své státní instituce a vládnoucí představitele potvrzují i další průzkumy. Podle průzkumu The Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research z letošního června si pouze 34 % obyvatel USA myslí, že prezident Joe Biden zvládá řídit ekonomiku. Washingtonský think-tank Pew Research Center, který mapuje nálady veřejnosti již několik desetiletí, zjistil na základě údajů z roku 2022, že pouze 20 % Američanů důvěřuje své vládě, že „bude dělat, co je správné, alespoň většinu času“. V roce 1958 si to o své vládě myslelo 73 % amerických občanů.

Je na místě zmínit, že anglické slovo pro vládu („national government“), s nímž pracuje citovaný výzkum, je obvykle (a to zejména v americkém kontextu) používáno v širším smyslu, než jen jako označení pro konkrétní vrcholný orgán moci výkonné, jak je tomu u nás; v anglosaském politickém prostředí se jedná o synonymum pro státní moc obecně. Společnost Gallup však zároveň měří důvěru občanů ve „vedení země“, kde lze pozorovat korelaci s celkovou důvěrou ve státní moc. Nicméně v roce 2022 důvěra ve vládu ve Spojeném království prudce klesla dokonce i mezi občany, kteří uvedli, že podporují vedení země.

Zatímco důvěra ve vlády ve dvou výše zmíněných anglosaských zemích klesá, opačný trend lze pozorovat na evropském kontinentu; v Německu, kde se podle průzkumu společnosti Gallup důvěra občanů ve vládu téměř zdvojnásobila z 32 % v roce 2006 na 61 % pro rok 2022, a v Itálii, kde důvěryhodnost tamní vlády vzrostla z 24 % na 41 % v tomtéž časovém období. K částečnému nárůstu důvěry obyvatel ve vládu za posledních 16 let podle průzkumu došlo také ve Francii (z 32 % na 46 %), v Kanadě (ze 44 % na 51 %) a v Japonsku (z 35% na 43 %). Žebříček důvěryhodnosti vlád v rámci G7 nyní vede již zmíněné Německo. Kanada je druhá.

A jak je na tom naše země? Podle zjištění průzkumu Gallup pro rok 2022 důvěra občanů v „národní vládu“ v České republice činí 34 %, zatímco „vedení země“ podporuje 33 % Čechů. V globálním srovnání stále těsně překonáváme např. Venezuelu, kde své vládě důvěřuje 32 % lidí. Podle nejnovějších dat společnosti Morning Consult z 29. června letošního roku si premiér Petr Fiala (ODS) drží podporu 20 % populace a nadále tak zůstává nejméně oblíbeným lídrem v Evropě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AKS

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tiskovka Fialy a Odora, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseSTIPPY , 04.07.2023 14:19:04
Jsem přesvědčen, že by Fiala měl být zákonem označen za škůdce ČR.

|  12 |  0

Další články z rubriky

Proti migrantům, vícepohlavnosti i Green Dealu. Trumpův bouřlivý nástup

19:50 Proti migrantům, vícepohlavnosti i Green Dealu. Trumpův bouřlivý nástup

„Zlatý věk Ameriky začíná právě teď,“ prohlásil 47. prezident USA Donald Trump ve svém inauguračním …