Volební místnosti se v Česku zavřely klasicky v sobotu ve 14 hodin, ale se zveřejněním výsledků se muselo čekat až na nedělní noc, kdy skončily eurovolby po celé Unii. Itálie hlasovala až do 23 hodin.
A zatímco v jiných členských zemích unikaly více či méně přesné odhady, v Česku se pouze spekulovalo.
Po jedenácté hodině, kdy Český statistický úřad výsledky zveřejnil, bylo konečně jasno.
Hnutí ANO obhajovalo vítězství z roku 2019 a s ním i šest europoslaneckých mandátů. Tři europoslanci svá křesla obhajovali, lídryní kandidátky byla bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. O jeden mandát si polepšilo a díky získu 26,14 procent bude mít sedm poslanců.
Mezi nimi i bývalou místopředsedkyni sněmovny Jaroslavu Pokornou Jermanovou a expertu na eurofondy Janu Nagyovou.
Trojice vládních stran, kandidujících jako SPOLU, získala před pěti lety při samostatných kandidaturách dohromady osm europoslanců a stejné číslo zaznívalo od Petra Fialy, Markéty Pekarové Adamové i Mariana Jurečky jako optimistický odhad. Se ziskem 22,2 procenta bude mít šest europoslanců.
Jde o prvních šest míst kandidátky: Alexandra Vondru, Veroniku Vrecionovou, Tomáše Zdechovského, Luďka Niedermayera, Ondřeje Krutílka a Ondřeje Koláře. Informace o tom, že by někoho z nich měl ze sedmého místa překroužkovat lidovec František Talíř, se nepotvrdily.
Piráti a hnutí STAN šli do eurovoleb samostatně, přičemž Bartošova strana obhajovala tři křesla a STAN pouze mandát Stanislava Polčáka. Nakonec získali tři mandáty dohromady, Piráty bude reprezentovat pouze Markéta Gregorová. Piráti si připsali 6,20 procenta, STAN 9,70 procenta.
Do europarlamentu postupují oba lídři starostenské kandidátky, Danuše Nerudová a Jan Farský.
Mezi obhájci byla i Kateřina Konečná, lídryně kandidátky STAČILO!, která ještě minule kandidovala na samostatném lístku KSČM. Průzkumy její levicové koalici predikovaly jeden až dva euromandáty. Nakonec je skutečně získala a se ziskem 9,56 procenta skončila na čtvrtém místě. V europarlamentu ji doplní Ondřej Dostál.
Sledovaným nováčkem byla koalice hnutí Přísaha, které těsně neuspělo už v minulých sněmovních volbách, a projektu Motoristé sobě. Jejich lídr Filip Turek se v posledním týdnu stal nejdiskutovanějším ze všech kandidátů, když se jej hnutí STAN pokoušelo vykreslovat jako neonacistu.
Nakonec se jeho kandidátka stala skokanem voleb. Bude mít dva europoslance a skončila na třetím místě se ziskem přesahujícím deset procent.
Cože, Turek přes deset? Tato zklamaná slova se podle zpravodajů nesla štábem STAN.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.