Mungengová sama Fialu oslovila s tím, že by pro něj ráda pracovala kvůli blížícímu se českému předsednictví EU, které se uskuteční v druhé polovině příštího roku. Připadne jí tak jeden z nejdůležitějších postů ve státní správě.
V minulosti pracovala pro frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR) v europarlamentu, kterou občanští demokraté v roce 2009 založili spolu s britskými konzervativci. Do frakce ECR ji v roce 2009 nabíral Zahradil, tehdy končila jako tajemnice europoslance a exředitele TV Nova Vladimíra Železného. Železný byl členem jiné frakce, skupiny nejtvrdších euroskeptiků a nacionalistů IN/DEM pod vedením Brita Nigela Farage.
Původní text ZDE
V ECR pracovala Mungengová jako poradkyně frakce v několika výborech europarlamentu včetně výboru pro mezinárodní obchod, kde dlouhodobě Zahradil působí. V roce 2014 se sama přihlásila do konkurzu k eurokomisařce pro obchod Cecilie Malströmové, kde uspěla.
Do roku 2019 pak pracovala jako její poradkyně, na starosti měla výměnu informací mezi kabinetem komisařky a euroúředníky zodpovědnými za obchod se severní Afrikou a Středomořím. Po konci mandátu eurokomisařky Malströmové však Mungengová marně sháněla práci v komisi.
Za důvodem, proč v Bruselu dál neuspěla, stojí podle některých její vystupování. Europoslanec Alexandr Vondra ji popsal slovy „je docela sebevědomá“, jiní členové evropské politiky ji – anonymně kvůli obavám z možných následků – popsali „s arogantním přístupem ke spolupracovníkům“.
V jistých kruzích se o ní hovoří vyloženě jako o „kofliktní“. Její dřívější působení ve frakci známého nacionalisty Nigela Farage a především její pověst „konfliktní úřednice“ mohou v očích jejích protějšků převážit nad zkušenostmi z práce pro významnou eurokomisařku Malströmovou.
Podle zdrojů deníku Aktuálně.cz to může ve výsledku oslabovat snahu nového premiéra Petra Fialy vést úspěšnou proevropskou politiku české vlády. Analytik EU a bývalý dlouholetý bruselský zpravodaj zaměřující se na země střední Evropy Eric Maurice si myslí, že pro řadu politiků v EU bude frakce IN/DEM v jejím životopise působit jako „rudý fáborek“.
Matka Mungengové je Češka a otec pochází z bývalého Zairu, dnešní Demokratické republiky Kongo. V Bruselu ji podle redakce předchází pověst kompetentní úřednice plynně hovořící anglicky a francouzsky. Ve francouzštině i studovala, když žila několik let s rodiči v Africe. Zdroje ji ale také vykreslují jako konfliktní ženu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.