OA je německý hospodářský svaz, který podporuje ekonomické vztahy Německa se střední a východní Evropou.
„Ruský útok na Ukrajinu zpřetrhal také velké množství obchodních vazeb. Věřím, že ty s Ukrajinou budou brzy obnoveny, avšak vztahy s Ruskem jsou na mnoho let zničeny. Platí to jak pro německé, tak pro české podniky," řekl Fiala. „Pro německé firmy se proto nabízí větší obchodní spolupráce s regionem střední a východní Evropy, a pokud můžu mluvit za sebe, doporučuji Českou republiku," uvedl.
Zástupcům německých firem zdůraznil, že hospodářská spolupráce Německa a Česka dobře funguje a je na vynikající úrovni. „Vy znáte naše firmy, víte, co dokáží, a víte, že je na ně spolehnutí. Za posledních 30 let se také výrazně změnila struktura českých společností. Z levné pracovní síly se změnily na high-tech firmy," poznamenal.
Zmínil, že Česko chce prohloubit již tak úzkou ekonomickou spolupráci s německými spolkovými zeměmi Saskem a Bavorskem, se kterými sousedí. „Na konci června budu jednat s ministerským předsedou Svobodného státu Sasko Michaelem Kretschmerem, v červenci s bavorskou reprezentací v čele s ministerským předsedou Bavorska Markusem Söderem," uvedl.
V projevu se věnoval energetické závislosti Evropy na Rusku. „Bylo ale naší chybou, že jsme takovou závislost připustili a velmi těžko a velmi nákladně se jí nyní zbavujeme," řekl. Uvedl, že Česko by rádo získalo podíl na terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Německu, Polsku či Nizozemsku. Za klíčové označil i navýšení kapacity Transalpinského ropovodu (TAL). Ten vede do Německa a Rakouska z italského Terstu, kam tankery přivážejí ropu z celého světa. Na TAL je Česko napojeno přes produktovod IKL.
Fiala zároveň řekl, že na cestě ke klimaticky neutrálnímu hospodářství se Česko neobejde bez jaderné energetiky, kterou označil za čistý bezemisní zdroj. „Rozumím a respektuji rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energetiku, ale stejně tak je třeba respektovat právo ostatních zemí zvolit si vlastní energetický mix," řekl.
V závěru hovořil o českých prioritách předsednictví EU. „Naše vláda bude základní priority našeho předsednictví formálně schvalovat až příští týden, ale ve stručnosti se s vámi o ně podělím již nyní. Nejedná se o nic překvapivého," řekl.
Priorit je pět - zvládnutí uprchlické krize a poválečné obnovy Ukrajiny, energetická bezpečnost, posílení evropských obranných kapacit, strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.