„Základem řešení je zastavit příliv migrantů do EU,“ zdůraznil Fico na tiskové konferenci. Donald Tusk prostřednictvím svého mluvčího vzkázal, že žádnou žádost ještě nedostal, ale mimořádný summit nemá v úmyslu svolávat. Řádný summit se má konat 18. až 19. února.
Český premiér Bohuslav Sobotka na twitteru uvedl, že Česká republika je připravena podpořit všechny kroky k urychlení vzniku evropské pohraniční stráže včetně případného mimořádného summitu.
„Události, které se dějí v Evropě, nás nutí je nejen zpracovávat, ale i příslušným způsobem reagovat,“ řekl Fico na tiskové konferenci. Vidí souvislost mezi migrační krizí a terorismem, jakož i mezi migrací a útoky na ženy v Kolíně nad Rýnem a dalších evropských městech.
„Nemohu než zopakovat, že ani na základě povinných kvót, ani na základě dobrovolného příspěvku nemůžeme dovolit, aby na Slovensko přišlo několik tisíc migrantů najednou... Není možné je přirozeně integrovat, což se ukázalo i v jiných zemích EU,“ řekl.
Vnitropolitičtí kritikové Fica obviňují, že migrační krize v Evropě využívá před parlamentními volbami, které budou na Slovensku počátkem března. Fico v posledních dnech absolvoval sérii tiskových konferencí, na nichž většinou hovořil o utečencích.
OSN letos čeká příchod až tří milionů migrantů
Slovenský premiér dnes zdůraznil, že podezřelými z útoků na ženy jsou hlavně migranti, což prý potvrzují i důvěryhodné zpravodajské informace. EU tak nemůže čekat, až do Evropy dorazí další miliony uprchlíků, a proto je nutné urychlit vytváření evropské pohraniční a pobřežní stráže.
„OSN letos čeká příchod až tří milionů migrantů. Neumím si představit, co by to udělalo s Evropou,“ poznamenal Fico a dodal, že na podzim, kdy v EU už mohou být další dva miliony migrantů, už může být na nějaké kroky pozdě. „Situace je vážná, dochází ke stále většímu napětí. Buď řešení nabídnou vlády, nebo samozvanci,“ varoval.
Slovensko dává EU k dispozici novou policejní jednotku nazvanou Hrad, která je podle premiéra připravena k nasazení všude, kde je ohrožena hranice schengenského prostoru volného cestování.
V Kolíně nad Rýnem byl mezitím odvolán policejní prezident
Německé policii se zatím přihlásilo přes 120 žen, které byly terčem útoku v okolí nádraží a katedrály v centru Kolína nad Rýnem. Dalších více než 50 trestních oznámení má policie v Hamburku, desítka žen se stala obětí podobného útoku ve Stuttgartu. Incidenty ve městech byly podobné – velké skupiny mladých mužů během oslav příchodu nového roku obkličovaly ženy, osahávaly je a okrádaly. Dvě ženy ohlásily, že byly znásilněny.
Pro tvrdý postup vůči pachatelům a jejich případné vypovězení se vyslovila i kancléřka Angela Merkelová. V Kolíně nad Rýnem byl mezitím odvolán policejní prezident, který čelil kritice, že veřejnost informoval o incidentech pozdě a že zamlčoval původ podezřelých.
Fico opakovaně zdůraznil, že mezi podezřelými je řada žadatelů o azyl, což „dává právo hovořit o souvislosti mezi nezvládnutou migrační krizí a negativními jevy“. Na dotaz, zda by neměl v této otázce spolupracovat s opozicí i kvůli končícímu mandátu své vlády, Fico odpověděl záporně. Slovenská opozice i prezident Andrej Kiska podle něj krizi bagatelizují, „a tak se není o čem s nimi bavit“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp