Jste pro zvýšení a rozšíření poplatků za Českou televizi a Český rozhlas?Anketa
Za závažný problém považuje Fico situaci s přepravou plynu přes Ukrajinu, kterou chce Kyjev od příštího roku zcela zastavit. „Pokud k nám Zelenskyj nepustí náš plyn, může to vést k vážnému konfliktu. Nemohu vyloučit, že v této situaci budeme muset na Slovensku přemýšlet o opatřeních, která budou reciproční,“ řekl Fico na tiskové konferenci po summitu v Bruselu.
Slovenský předseda vlády dodal, že chápe, že ukrajinský prezident je vzhledem k situaci ve své zemi pod tlakem. Podle svých slov neočekával, že důvěrná prohlášení učiněná za zavřenými dveřmi budou zveřejněna.
Zelenskyj na tiskové konferenci zmínil Fica a řekl, že je ostudné, když někdo říká, že po zastavení tranzitu ruského zemního plynu přes Ukrajinu přijde o zisky. Zdůraznil, že Ukrajina přichází o lidské životy i kvůli penězům, které Rusko vydělává na prodeji tohoto plynu.
„Naše vzájemná výměna názorů potvrdila, že máme rozdílné názory na pět témat,“ řekl Fico. Připomněl, že slovenská vláda od prvních dnů války označila vpád ruských vojsk za porušení mezinárodního práva, pomáhá Ukrajině humanitárními dodávkami, prodává tolik potřebnou elektřinu, vypravila první vlak do Kyjeva, ale nevěří ve vojenské řešení konfliktu a odmítá darovat zbraně.
Robert Fico vysvětlil, že ne všem se líbila jeho otázka o mírových iniciativách a jeho slova, že by se EU měla více opírat o čínské a brazilské iniciativy, a zmínil se také o vytvoření skupiny přátel míru v rámci OSN. Reakce na to podle něj byla taková, že kdo je přítelem míru, je přítelem agresora.
Za Slovensko odmítl možnost nést vyšší náklady na evropskou pomoc Ukrajině, pokud nový americký prezident Donald Trump sníží podporu USA. Fico zopakoval, že v případě příměří nebude žádný slovenský voják součástí operace EU na Ukrajině. „Nebylo by správné, kdyby to udělala část států EU, na tom by nebyla shoda,“ doplnil.
A Fico zdůraznil, že Slovensko nepodpoří takový balíček sankcí, který by se vztahoval na jadernou energetiku, protože je na výrobě elektřiny z jaderné energie závislé.
„V otázce tranzitu plynu přes Ukrajinu máme rozdílné názory. Zeptal jsem se ho, zda by byl ochoten tranzitovat jiný než ruský plyn,“ řekl Fico po rozhovoru se Zelenským; ten podle něj vyloučil, že by Ukrajina mohla tranzitovat jakýkoli plyn. „Zeptal se, zda si dokážeme představit, že bychom platili za plyn, který financuje válku,“ popsal Fico rozhovor.
Odmítl také Zelenského slova, že Slovensko vydělává na prodeji elektřiny Ukrajině. „Respektujeme pomoc EU Ukrajině, jsme její součástí, a proto se ptám, zda když někdo pomáhá a je součástí EU a organizuje společná jednání vlád, zda má Ukrajina právo ohrožovat ekonomické zájmy členského státu EU,“ poznamenal slovenský premiér Robert Fico.
Na summitu Fico jednal o této otázce zvlášť také s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen a s německým kancléřem Olafem Scholzem a varoval je, že pokud Kyjev zastaví tranzit plynu, tak že tato surovina zdraží. A že na Evropskou komisi by měl být podle jeho slov vyvíjen tlak, aby zvážila, jak bude chránit zájmy členských států EU. „Pokud někdo brání tranzitu plynu a způsobuje zvýšení cen a ekonomické škody EU, je to Zelenskyj,“ dodal Fico.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská