Slováci si zvolili prezidenta, resp. prezidentu. Advokátka Zuzana Čaputová porazila místopředsedu Evropské komise Maroše Ševčoviče. Ukazuje se, že Ševčovič prohrál o víc než dvě stě tisíc hlasů i proto, že ho podporovala vládní strana SMER Roberta Fica. Ministr financí a místopředseda strany Peter Kažimír prohlásil, že SMER prezidentské volby prohrál, protože když už se strana nesmí hlásit k nějakému kandidátovi, aby ho nepoškodila, znamená to, že tato strana na tom rozhodně není dobře.
Fico však v komentáři pro slovenské Hospodářské noviny dává najevo, že neskládá zbraně. Teď se prý bude bojovat o budoucnost Slovenska. Půjde prý o boj s nejtvrdšími liberály. První kolo tohoto boje prý už SMER vyhrál, když v parlamentu pohřbil tzv. Istanbulskou úmluvu.
„Události v Národní radě Slovenské republiky stejně jako prezidentské volby ukázaly, že nás do voleb čeká souboj dvou hodnotových představ o Slovensku a jeho budoucnosti. Jednu tvoří ultraliberální vize postavená na antisociální politice a nekritickém přijímání socialistických experimentů, které zpochybňují tradiční hodnoty společnosti. A druhou je sociální vize respektující a bránící všechny hodnotové pilíře, na kterých slovenská společnost dlouhé roky stojí,“ napsal Fico.
Souboj to prý bude o to těžší, že v prezidentském paláci bude sedět nezkušená Zuzana Čaputová, která bude pokračovat v politice končící hlavy státu Andreje Kisky. Tak to alespoň Fico vidí. O to důležitější jsou podle něj tři úspěchy, které si mohla připsat strana SMER s poslanci z dalších stran.
Dovolím si říci, že jsme dali facku slovenskému ultraliberalismu na třech společenských úrovních. V hodnotové jsme odmítnutím Istanbulského protokolu vyslali jasný signál, že ústavní většina v parlamentu se hlásí k respektování hodnot tradiční rodiny a odmítá ultraliberální experimenty. V ekonomické rovině se nám zase podařilo prolomit veto prezidenta v označování domácích potravin. Považuji za naši základní povinnost podporovat domácí výrobu a dodávat občanům kvalitu. V sociální rovině symbolická facka ultraliberalismu zarezonovala nejsilněji. Ústavní zastropování důchodového věku, zakotvení minimální mzdy a tří pilířů důchodového zabezpečení tvoří sociální pilíře slovenské budoucnosti.
Z uvedených informací je podle bývalého slovenského premiéra vidět, že SMER hájí národní zájmy. Ale slovenský liberální mediální mainstream to odmítá ocenit a sahá k nekorektním argumentům a SMER napadá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp