Finové zadrželi ruskou loď. Mluví o sabotáži

26.12.2024 20:22 | Monitoring

Finsko převzalo dohled nad ruským tankerem, který je v podezření, že stojí za přerušením podmořských energetických a datových kabelů mezi Finskem a Estonskem. „Z naší strany vyšetřujeme závažnou sabotáž,“ řekl ředitel finského Národního úřadu pro vyšetřování Robin Lardot. „Podle našich informací způsobila škodu kotva plavidla, které je předmětem vyšetřování,“ dodal.

Finové zadrželi ruskou loď. Mluví o sabotáži
Foto: Daniela Černá
Popisek: Dráty vysokého napětí, ilustrační foto

Podle finské celní služby patří tanker se jménem Eagle S do takzvané stínové flotily. Ve stínové flotile jsou plavidla, která se neregistrují jako ruská, ale přesto spadají pod ruskou správu. Ve stínové flotile jsou plavidla, která přepravují ropu a vyhýbají se tak protiruským sankcím.

Země kolem Baltského moře jsou nyní ve stavu zvýšené pohotovosti. A to kvůli možnosti sabotáží jak na podmořské elektrické kabely, tak i telekomunikační spoje. A v roce 2022 i po poškození plynovodu Nord Stream, jehož viník dosud nebyl oficiální oznámen.

K poškození podmořských kabelů došlo ve středu přesně v 17:26. Přesně v tu dobu podle údajů systému sledování lodí MarineTraffic, proplul místem tanker Eagle S, informuje CNN.

Oprava poškozených kabelů může podle vyjádření finských úřadů trvat i řadu měsíců.

„Poškození podmořských zařízení v Baltském moři je nyní tak časté, že je těžké uvěřit, že to bylo způsobeno pouze nehodou nebo špatným námořnickým uměním,“ zmínil v prohlášení estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna. „Musíme pochopit, že poškození podmořské infrastruktury se stalo systematičtějším, a proto musí být považováno za útoky proti našim životně důležitým strukturám,“ dodal.

Litevský ministr zahraničí Kestutis Budrys uvedl, že rostoucí počet incidentů v Baltském moři by měl sloužit jako ostré a naléhavé varování NATO a Evropské unii, aby výrazně posílily ochranu tamní podmořské infrastruktury.

Policie ve Švédsku vede od minulého měsíce vyšetřování přerušení dvou baltských telekomunikačních kabelů. K incidentu německý ministr obrany Boris Pistorius řekl, že se domnívá, že byl způsoben sabotáží.

Samostatně finská a estonská policie pokračují ve vyšetřování škod způsobených v loňském roce na plynovodu Balticconnector spojujícím Finsko a Estonsko, jakož i na několika telekomunikačních kabelech, a uvedly, že to bylo pravděpodobně způsobeno lodí, která táhla kotvu.

V roce 2022 byly vyhozeny do vzduchu plynovody Nord Stream z Ruska do Německa vedoucí podél mořského dna ve stejných vodách, což je případ, který Německo stále vyšetřuje.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 39 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

11:15 Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

Každé Vánoce se na televizní obrazovky vrací film Pelíšky režiséra Jana Hřebejka. Letos, 25 let od n…