Podle finské celní služby patří tanker se jménem Eagle S do takzvané stínové flotily. Ve stínové flotile jsou plavidla, která se neregistrují jako ruská, ale přesto spadají pod ruskou správu. Ve stínové flotile jsou plavidla, která přepravují ropu a vyhýbají se tak protiruským sankcím.
Země kolem Baltského moře jsou nyní ve stavu zvýšené pohotovosti. A to kvůli možnosti sabotáží jak na podmořské elektrické kabely, tak i telekomunikační spoje. A v roce 2022 i po poškození plynovodu Nord Stream, jehož viník dosud nebyl oficiální oznámen.
K poškození podmořských kabelů došlo ve středu přesně v 17:26. Přesně v tu dobu podle údajů systému sledování lodí MarineTraffic, proplul místem tanker Eagle S, informuje CNN.
Oprava poškozených kabelů může podle vyjádření finských úřadů trvat i řadu měsíců.
„Poškození podmořských zařízení v Baltském moři je nyní tak časté, že je těžké uvěřit, že to bylo způsobeno pouze nehodou nebo špatným námořnickým uměním,“ zmínil v prohlášení estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna. „Musíme pochopit, že poškození podmořské infrastruktury se stalo systematičtějším, a proto musí být považováno za útoky proti našim životně důležitým strukturám,“ dodal.
Litevský ministr zahraničí Kestutis Budrys uvedl, že rostoucí počet incidentů v Baltském moři by měl sloužit jako ostré a naléhavé varování NATO a Evropské unii, aby výrazně posílily ochranu tamní podmořské infrastruktury.
The growing number of undersea incidents in the Baltic Sea, affecting critical infrastructure, should serve as a stark& urgent warning to both #NATO& #EU.
— Kęstutis Budrys (@BudrysKestutis) December 26, 2024
In light of recent risks posed by third-country vessels& particularly shadow fleet, it’s imperative that we significantly…
Policie ve Švédsku vede od minulého měsíce vyšetřování přerušení dvou baltských telekomunikačních kabelů. K incidentu německý ministr obrany Boris Pistorius řekl, že se domnívá, že byl způsoben sabotáží.
Samostatně finská a estonská policie pokračují ve vyšetřování škod způsobených v loňském roce na plynovodu Balticconnector spojujícím Finsko a Estonsko, jakož i na několika telekomunikačních kabelech, a uvedly, že to bylo pravděpodobně způsobeno lodí, která táhla kotvu.
V roce 2022 byly vyhozeny do vzduchu plynovody Nord Stream z Ruska do Německa vedoucí podél mořského dna ve stejných vodách, což je případ, který Německo stále vyšetřuje.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera