Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela je v poslední době čím dál častěji terčem kritiky ze strany opozice, médií i veřejnosti. Je mu vyčítána laxnost při řešení aktuální energetické krize a zmatená komunikace, která prý vytváří víc otázek než odpovědí.
Nyní se do Síkely opřela i novinářka Jana Bobošíková ve svém podcastu na YouTube nazvaném Aby bylo jasno. Tvrdé kritice podrobila pořad redaktora České televize Václava Moravce, jehož označila za „sebestředného moderátora.“ V posledních Otázkách Václava Moravce se střetl ministr Síkela se svým předchůdcem v čele resortu Karlem Havlíčkem (ANO) a energetickým expertem Jaroslavem Mílem. V reakci na ministrovu sebechválu v nedávné televizní debatě jej Bobošíková ironicky označila za „bruselskou energetickou megastar“ a připomněla, že firmy za našeho předsednictví opouštějí unii a prchají do USA a že český průmysl je v „kritické situaci a mnoho firem nepřežije.“ Síkela, který je jako šéf resortu průmyslu a obchodu z velké části zodpovědný za energetickou politiku, přitom tvrdí, že česká vláda v rámci svého předsednictví dosahuje nevídaných úspěchů a dokonce hovoří o jakémsi „průlomu“ v energetice.
Jak takový průlom vypadá, ukázala novinářka a vystudovaná ekonomka na několika konkrétních příkladech. Podle amerického deníku Wall Street Journal evropské firmy kvůli rostoucím cenám energií hromadně přesouvají svou činnost za oceán. Jedná se o společnosti, které vyrábějí ocel, hnojiva a další nepostradatelné suroviny, bez nichž se průmysl neobejde. Kromě levnějších energií je dalším lákadlem pro takové firmy snížení federálních daní, které nedávno oznámil americký prezident Joe Biden v rámci boje s inflací. Výrobu z Německa do Spojených států přesouvají například automobilky Tesla a Volkswagen, dánská klenotnická společnost Pandora a lucemburská ocelářská firma ArcelorMittal. Produkce hliníku v Evropě se zase propadla na nejnižší úroveň za posledních 50 let. Experti prý varují, že hrozí deindustrializace Evropy.
Bezprecedentně těžké období zažívá i legendární česká automobilka Škoda, o čemž promluvil předseda představenstva mateřského konglomerátu Volkswagen. Společnost se ani v budoucnu neobejde bez dostupných energií. Raketově rostoucí ceny energií podle viceprezidenta Svazu průmyslu Radka Špicara dopadají na český průmysl brutálněji než na ostatní evropské ekonomiky, neboť jsme nejprůmyslovější zemí v Unii s velkým počtem energeticky náročných provozů. Prý lze v důsledku krize očekávat bankroty a masové propouštění zaměstnanců.
Ministr Síkela svou dosavadní práci pochválil slovy „malá země, velké předsednictví.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AKS