Fischer: Alžběta II. jednala s grácií i autoritou, zůstala při tom lidská

09.09.2022 6:15

Královna Alžběta II. při návštěvě Prahy v roce 1996 jednala s personálem Pražského hradu s obrovskou grácií i autoritou, zůstávala při tom velmi lidská a vstřícná. ČTK to řekl senátor Pavel Fischer, tehdejší zaměstnanec hradní administrativy prezidenta Václava Havla. Vyzdvihl také někdejší intenzivní spolupráci Havla s nynějším novým britským králem Charlesem III.

Fischer: Alžběta II. jednala s grácií i autoritou, zůstala při tom lidská
Foto: Repro ČT
Popisek: Senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Návštěvu britského královského páru v roce 1996 v České republice Fischer označil za "neuvěřitelnou". Každá státní návštěva se podle něj počítá podle významu dané osoby, její osobnosti, ale i podle její seniority a významu státu, který zastupuje. Z tohoto pohledu je britská koruna v mnoha ohledech výjimečná a výjimečná byla i Alžběta II., poznamenal.

Přípravy na návštěvu podle něj byly složité z hlediska protokolu i mnoha detailů, protože Havel byl velmi pozorný hostitel. Návštěvám věnoval často osobní pozornost i při přípravě darů nebo organizaci večeře a jídelního lístku. Pro Alžbětu II. připravil speciální překvapení, kdy jí představil svou fenku Ďulu.

Na Alžbětu má Fischer vzpomínky ze své tehdejší pozice úředníka. "Bylo v tom něco mimořádného, všichni jsme věděli, že nesmíme udělat chyby. Vzpomínám si, jak s obrovskou grácií i autoritou s námi jednala a přitom byla stále velmi lidská a vstřícná," podotkl.

Podle Fischera měl Havel po celá 90. léta velmi intenzivní spolupráci s Alžbětiným synem Charlesem, který se dneškem stal novým britským králem. Princ podle něj byl významným podporovatelem Havlových snah o modernizaci Pražského hradu a pomohl získat peníze na jeho rekonstrukci.

Fischer také podotkl, že Havlovi pomáhal v té době otevírat dveře k panovnickým rodům jeho tehdejší kancléř Karel Schwarzenberg.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…