„Chaos už tady máme, protože žijeme v demokratické společnosti, a protože máme svobodu šíření třeba i chaosu. Ale opravdu žijeme ve válce, a proto je zcela legitimní používat i nástroje, které jsou válečné. A jedním z nich, který není úplně nejtvrdší a není samospasitelný, je bombardovat Rusko a Rusy informacemi. Na férovku,“ prohlásil historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Hlaváček. Stalo se při nedávné konferenci Minové pole informační války v Knihovně Václava Havla a měl za zády logo Ukrajinského institutu. Byli jsme tam.
Export chaosu a infoválka
Reagoval tak na slova moderátora druhého debatního panelu s názvem Jak odhalit fake news a informační hygiena v médiích a ukrajinského novináře Andrije Horodyjského, který se trochu obšírněji dotázal: „Koncept takzvaného exportu chaosu, což jsou slova, která použil někdejší rádce Putina Vladislav Surkov, spočívá v tom, že Rusku je dost jedno, jestli někdo jeho dezinformacím uvěří nebo ne, ale Rusko se snaží o rozdělení společnosti. Ať už je to ohledně téma covidu anebo vakcín, migrace a dalších palčivých otázek dneška. Rusko používá takzvaný informační hydrant, tedy neustálý přítok nových a nových falešných informací. A končí to tak, že ve společnosti si lidé nejen nevěří mezi sebou, ale přestávají věřit úřadům, institucím a nakonec jsou lhostejní. Co si myslíte o účinnosti tohoto nástroje v Česku a Evropě?“
„Účinný samozřejmě je. Souvisí to s tím, že koncept postpravdivé společnosti se nám pomalu stává realitou. Lži, polopravdy a fejky tady byly vždy a lidé, když chtějí, tak si najdou správný zdroj, porovnávají a tak dále. Záleží ale i na tom, v jaké kondici je demokratická společnost celkově. Bavíme se o vzájemné důvěře. Jestliže v demokratické společnosti mizí důvěra mezi občany k institucím, tak je úplně jedno, že máme skvělá třeba veřejnoprávní média, která pak sledují ti, co jim jsou schopni věřit. Nebo, že třeba máme strategickou komunikaci vlády, jako že ji vlastně nemáme. Při vší úctě k Otovi Foltýnovi i k Michalovi Klímovi, který byl před ním, oba si něco odpracovali, ale jsou to trochu opuštění vojáci. Bez správné důvěry ve společnosti to všechno nemůže fungovat. A cílem Ruska - Rusko je agresivní, protože je slabé, a čím bude slabší, bude bohužel agresivnější - ale i všech revizionistických mocností jako Číná, Írán a dalších zemí je, aby si občan a občanka v Česku řekli: „My nevíme, kde je ta pravda. Není už ani uprostřed, prostě pravdu se nedozvíme.“ A z toho vzniká nedůvěra a chaos,“ sdělil nejdřív v odpovědi Hlaváček.
Také zmínil, že nestačí podporovat Rádio Svobodná Evropa, ale je třeba chrlit informace všemi možnými způsoby do Ruska. Podle něj jde o jeden ze segmentů, který bychom měli, co se týče infoválky, víc opečovávat. „Jinak to zůstane na exilových Rusech a já je mám někdy rád, ale oni často nejsou ani liberálové, ani putinovci, ale ten imperiální narativ mají pořád v hlavě.“
Bombardovat Rusy informacemi?
A co si ostatní myslí o koncepci bombardování Ruska a Rusů informacemi? Podle analytika a blogera Andreje Poleščuka to nebude fungovat: „Ten prostor je Putinovým režimem totálně ovládán. Od velkých státních médií po kvaziopoziční a další. Co pomůže, je bombardovat Kursk, Bělgorod, Rostov a další města. To pomůže hodně. A provádět sankce.“ Sklidil od publika, kde bylo mnoho ukrajinsky mluvících, potlesk.
Bezpečnostní analytik Roman Máca souhlasil: „Taky jsem k tomu skeptický. U nás je přeci ten fašismus, fialová diktatura a tohle, zatímco v Rusku je ta svoboda. Facebook, Instagram, X tam jsou zablokované. YouTube má sníženou rychlost, že se to nedá používat a časem ho asi taky zablokují… Jako kdybyste něco prali do hlav Severokorejcům žijícím ve své realitě. Jim stačí, když režim řekne, že je to financované americkými imperialisty, kteří jsou vašimi nepřáteli a lžou. Rusko je úplně jiný svět, kde principy, že někoho o něčem informujete a otevřete mu oči, jsou utopií. Když vidíme, co třeba Rusové předvádějí za zvěrstva, přitom manželka je v Rusku šťastná, že Serjoža přivezl novou kabelku a iPhone. Je to v režimu, kdy se manželka šéfa koncentračního tábora radovala z nového stínítka na lampu z lidské kůže.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský