Umělci mají pověst citlivých lidí. U studentů DAMU to zřejmě platí. V dubnu tohoto roku se studentská skupina pod názvem NE!MUSÍŠ TO VYDRŽET prostřednictvím anonymního formuláře zeptala studentů a studentek divadelních fakult DAMU a JAMU na jejich zkušenosti se studiem na těchto fakultách.
Co studenti a studentky řekli, pak zaznělo ve videu zveřejněném na sklonku června. Namátkou: „Zbytečnost, zklamání, práce, rozpor, rezignace, arogance, stažený žaludek, úzkost, křeč, strach, ponížení, méněcennost, vězení, nespravedlnost, šikana, nechuť.“ Studentská skupina je nespokojena se stavem fakulty a s tím, jak se na ní její pracovníci chovají. Prý dochází k diskriminaci studentů a studentek na základě pohlaví nebo jiných důvodů. „Zneužívání moci ze strany pedagogů a pedag...ožek,“ zakoktala se mluvčí a dodala, že dotyční údajně překračují hranice, a tím studentům působí psychickou újmu. Studenti jsou dle jedné z mluvčích nabádáni, aby toto chování vydrželi, místo aby ho řešili.
„Kamarádka během klauzur dostala záchvat, epilepsii,“ svěřila se. Studenti a pedagožky pomáhali. „Pánové stáli opodál, kouřili cigaretu, popíjeli víno. A nejmenovaný vysoko postavený pedagog, vážený divadelník, pronesl: Tohle je důvod, proč by holky neměly dělat scénografii,“ doplnila.
Na DAMU se dle její zkušenosti buduje „atmosféra úzkosti a strachu“ a studenty hodnotí osoby, jejichž osobní a umělecké kvality jsou prý „diskutabilní“, ale kvůli strachu, setrvačnosti a nezájmu zůstávají ve vedoucích pozicích. Studenti si stěžují, že je mají vyučující zaškatulkované a nemouhou s tím nic dělat a ještě jsou napadáni za to, jakou mají povahu. Další stížnost je, že studenti nejsou „inspirováni“ a není v nich vzbuzován zájem. A nemají žádnou psychickou podporu. „Necitlivé zásahy do psychiky velice citlivých osobností,“ stěžuje si mluvčí na DAMU. Tvůrčí síly prý škola udusává místo probouzení.
Padlo také obvinění ze sexismu. „Není v pořádku studentce fotit nohy, ptát se, jestli nechce stát nahá modelem ve stojce, že se nechá po škole zbouchnout, tak proč by se ji měl někdo snažit něco naučit,“ četla mluvčí další stížnost. Podle pohlaví prý pedagogové rozhodovali, zda někdo bude studovat režii nebo dramaturgii, či kostýmy nebo scénografii. „Slabost, i třeba v podobě pláče, by neměla být brána jako něco hrozného, co člověka diskredituje,“ míní studentka. Podle ní jsou muži a hlavně ženy objektivizováni a vyučující mají komentáře na jejich tělo, zvláště ti starší.
Došlo i na nahotu na jevišti. „Vyžaduji, aby to se mnou režisér citlivě diskutoval, vysvětlil mi umělecký význam zobrazovaného. Nikoliv, že zahlásí, že postava X odhodí svršky. Všichni kulisáci budou nadšení a druzí dva herci zklamaní, že to ze své pozici na jevišti neuvidí,“ svěřila se jedna ze studentek a dodala, že ona se ozvala a ostatní kolegové se jí zastali. Ale kdyby prý byla mladší a neměla tolik zkušeností, tak by to s ní mohlo zamávat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas