Francouzská ústavní rada dala autoritám zelenou k používání testu kostního věku při posuzovaní mladých uprchlíků a migrantů. Soud, který je nejvyšším ústavním orgánem Francie, ve čtvrtek rozhodl, že takové testy mohou být použity k určení, zda by noví příchozí měli mít nárok na služby na ochranu dětí.
Uvedení tohoto způsobu testování do praxe vzbudilo vlnu nevole. Silně jej kritizuje skupina zabývající se právy. Upozorňuje, že záření z rentgenových paprsků by mohlo lidské tělo poškodit. Jiní zase zpochybňují samotnou spolehlivost takových testů, jenž byly původně vyvinuty k určení kosterní zralosti dítěte.
Tyto testy jsou proto u starších dětí považovány za daleko méně přesné. Rozpětí chyb, které mohou výsledky hlásit, je celkem široké. Například uprchlík, který tvrdí, že je mu sedmnáct let, by mohl být ve skutečnosti starý v rozmezí čtrnácti až dvaceti let. Rada, která rozhoduje o platnosti zákonů, uznala, že takové testování by nebylo zcela přesné a že výsledky nemohou být tak jediným faktorem při určování věku nezletilého.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab