Franěk: Šetřit by se mělo shora. Má-li se někdo uskromnit, ať je to v první řadě stát

24.08.2022 12:11 | Komentář

Známý ředitel středočeské Zoo Chleby René Franěk, který se rozhodl letos kandidovat na Jičínsku a Nymbursku do Senátu, se opřel do současných představitelů vlády za to, jak přistupují k řešení energetické krize. Podle jeho slov je třeba, aby první začal šetřit stát.

Franěk: Šetřit by se mělo shora. Má-li se někdo uskromnit, ať je to v první řadě stát
Foto: archiv
Popisek: René Franěk, ředitel zoologické zahrady Chleby

„Všude posloucháme, jak máme omezit spotřebu a šetřit. Nikde jsem ale už nečetl, že by se měl jakkoli omezit taky státní sektor,“ uvedl René Franěk, podle kterého je nedůstojné vyprávět o šetření a omezování běžné rodině se třemi či více dětmi. Ti už dávno šetří a často nemají, kam ustoupit. Když to navíc říká člověk, který pobírá čtvrt milionu měsíčně, z vlády, která zřídila tři nové posty ministrů, je to čiré pokrytectví. Šetřit by se mělo shora. Má-li se někdo uskromnit, ať je to v první řadě stát,“ zdůraznil známý ředitel zoologické zahrady, který bez povšimnutí nenechal také dosavadního senátora Tomáše Czernina, místopředsedu TOP 09, který se v horní komoře parlamentu velmi angažuje ve snaze změnit volební zákony a zavést možnost korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí.

„Prosazovat levnější energie a rozvoj infrastruktury ve svém obvodu, nebo raději horovat za korespondenční hlasování pro lidi, kteří dlouhodobě žijí v zahraničí? Já v tom mám jasno. Senátor se má starat o to, zda budou přijatelné ceny elektřiny, zda bude na venkově dostatek míst ve školách a školkách, o to, zda a jak se dostanu do práce a k lékaři za rozumnou cenu,“ je přesvědčený René Franěk. „Když se po 6 letech může pochlubit prosazováním korespondenčního hlasování pro lidi, kteří žijí dlouhodobě v zahraničí, je to podle mě naprosté selhání. Naslouchat lidem, budovat dobré vztahy se starosty a diskutovat s podnikateli. To je klíč k prosperujícímu a zdravě fungujícímu regionu,“ zdůraznil kandidát do Senátu Franěk.

Ostrou kritiku si od zkušeného ředitele vysloužil také předseda Senátu Miloš Vystrčil za svá slova o tom, že lidé musí chvíli zvládnout vyšší zálohy za energie. „Kdyby předseda Senátu hájil více zájmy českých občanů než Tchaj-wanu, třeba by vláda postupovala v otázkách energií jinak! Ale víte co? Senát nemusí být k ničemu, když v něm budou lidé se zdravým rozumem. Já razím opačný směr. Jsem tu pro lidi, kteří tu žijí. Těm se budu zpovídat a jen jejich zájmy budu hájit!“ dodal René Franěk.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…