Prvním politickým tématem včerejších 168 hodin byly odměny státních úředníků, které zkoumala organizace Hlídač státu. Rekordmanem je dle pořadu hradní kancléř Vratislav Mynář. „Přestože ho v poslední době stíhají spíše skandály a stíhá ho policie,“ neopomněla dodat Nora Fridrichová a zmínila i další úřady, kde rostly buď odměny, nebo platy. A narozdíl od zdravotníků tyto odměny dostali prominentní státní úředníci hned a byly v řádu statisíců, tvrdí Fridrichová.
Vratislav Mynář si dle Hlídače státu za rok 2020 přišel na 1 948 628 Kč. A k tomu dostal prémie 809 230 Kč. 168 hodinám ovšem „odmítl prozradit za co“ s odvoláním na to, že Kancelář prezidenta republiky považuje pořad Nory Fridrichové za dezinformační. Hlídači státu pak sdělil, že mimořádné odměny byly přiznány za aktivní, vysoce kvalifikovaný přístup k plnění mimořádných úkolů týkajících se činnosti řízených útvarů a KPR jako celku, jakož i za plnění časově náročných úkolů souvisejících s programem prezidenta republiky a s organizačním zajišťováním tohoto programu.
Vyjádření Vratislava Mynáře pro 168 hodin:
V pořadu pak zazněla kritika, že Mynář hlavně strávil spoustu času obhajováním sama sebe a že ani nedostal prověrku, která byla slíbena.
„Kancléř Mynář nás ve své odpovědi odkázal na to, že vysoké odměny pobírá i generální ředitel České televize,“ dozvěděli se diváci 168 hodin. Jak vysoká je odměna Petra Dvořáka však nezaznělo. A na závěr zazněla připomínka, že úředníci dostávali odměny během roku průběžně, zdravotníci si na ně museli dlouhé měsíce počkat. „Přestože zdravotníci prožili extrémní nasazení v nemocnicích, zatímco úředníci mohli pracovat z domova,“ připomenuli v 168 hodinách.
Právě na Mynářovy odměny lákala Nora Fridrichová diváky i na twitteru, i když bez použití kancléřova jména.
Organizace Hlídač státu zjišťovala, kdo ze státních úředníků dostal loni nejvyšší odměnu.
— Nora Fridrichova (@NoraFridrichova) June 13, 2021
And the winner is... pic.twitter.com/OnFUAVzZZs
Tam už se ale ozval mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček. „Druhé pranýřujete a přitom v ČT se jede výhradně v milionech korun,“ řekl mluvčí a poukázal na to, že za rok 2020 dostal generální ředitel ČT odměnu 1,6 milionu korun. A to bylo o třetinu méně, než dostal v roce 2019. Tehdy Dvořákova odměna činila 2,42 milionu korun, desetinásobek jeho měsíčního platu. I na tuto odměnu Jiří Ovčáček upozornil. A 2,42 milionu korun dostal Dvořák i o rok dříve.
Plat a odměny Petra Dvořáka pak kritizoval radní ČT Kratochvíl před poslanci, když probíhala slyšení kandidátů do Rady ČT. „Pan generální ředitel Dvořák si v této době řekne o padesát tisíc navíc. Má až pět milionů ročně. Má možná více než prezident nebo tady předseda Poslanecké sněmovny, o vás vůbec nemluvím,“ řekl Kratochvíl. Dvořák si dle serveru Mediář.cz neřekl o zvýšení, ale přesunutí padesáti tisíc z pohyblivé odměny do fixní odměny, celková výše odměny (5,3 milionu Kč) by byla zachována. Ovšem je to právě pohyblivá odměna, o které rozhodují radní.
Druhé pranýřujete a přitom v ČT se jede výhradně v milionech korun. pic.twitter.com/y9BbuansGG
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) June 13, 2021
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) June 13, 2021
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) June 13, 2021
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas