Kříž vojenské policisty vedl od roku 2015. Ve funkci skončil ve čtvrtek, ode dneška ji přebírá Murček. Podle úřadu je zkušeným vojákem s pětadvacetiletou praxí u Vojenské policie. V minulosti velel olomouckému velitelství Vojenské policie. Působil v pěti zahraničních misích.
Metnar odvolání Kříže zdůvodnil nespokojeností s jeho manažerskou, velitelsko-řídicí a kontrolní činností. Dlouhodobě podle něj nedokázal vyřešit opakující se mezilidské a vztahové problémy především ve vedení a na štábu Vojenské policie. Podle Metnara vznikly ve vedení Vojenské policie dva tábory, „které spolu bojovaly“, a situace začala mít dopad na plnění úkolů. Křížovi dal čas na vyřešení problému. K rozhodnutí ho odvolat ministr dospěl na konci roku.
Kříž své odvolání komentoval slovy, že ministr využil svého práva. Řekl, že se vždy snažil sbor řídit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
Vojenská policie byla zřízena v roce 1991. V jejím čele stojí náčelník, který je přímo podřízen ministrovi obrany. Na starosti má policejní ochranu ozbrojených sil, vojenských objektů, vojenského materiálu a ostatního majetku státu, s nímž hospodaří Ministerstvo obrany. Od roku 2016 získala pravomoc samostatně vyšetřovat některé trestné činy související s armádou nebo Ministerstvem obrany. V současnosti například prověřuje okolnosti mnohamiliardových vojenských zakázek na nákup mobilních radarů MADR nebo víceúčelových vrtulníků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab