Válka na Ukrajině trvá již 608 dní a na území těžce zkoušené Ukrajiny dopadají vedle ruským agresorem odpálených raket také sebevražedné drony, které Rusko získává díky spolupráci s Íránem, i když ten popírá, že by od začátku ruské invaze na Ukrajinu agresorům drony dodával. Vedle toho již třetí týden zuří válka v Izraeli, kde proti sobě stojí izraelská armáda a palestinští teroristé z hnutí Hamás, kteří vyrazili do útoku z Pásma Gazy, kde Írán jasně deklaruje, že podporuje hnutí Hamás a opakovaně volá po eliminaci státu Izrael.
Bývalý velící generál americké armády v Evropě Ben Hodges řekl Deutsche Welle, že si je „100% jistý“, že konflikt na Blízkém východě je koordinovaným íránsko-ruským úsilím.
„Mám za to, že toto nejsou oddělené konflikty. Z obou nejvíc těží Rusko a je to Kreml, který by rád viděl oslabení podpory Západu. Spolupracuje proto se svým blízkým spojencem – Íránem. Nemyslím si, že by se dohadovali tak podrobně jako že ‚zrovna dneska by asi bylo dobré zaútočit‘, ale spolupracují dlouhodobě.“
Přislíbil, že Spojené státy budou dál podporovat Ukrajinu i Izrael.
„Absolutně. … Spojené státy budou dál podporovat Ukrajinu, která potřebuje porazit Rusko. Protože Čína tohle všechno vidí a sleduje dodržování pravidel, na kterých stojí světový pořádek.“
Pokud jde o pozemní operaci izraelské armády v Gaze, Hodges vidí tři hlavní rizika.
„Hamás chce, aby se to stalo a vojáci vědí, že to bude velmi složité. Navíc budou pod obrovským tlakem, aby minimalizovali ztráty v řadách civilistů. Celý svět to sleduje,“ upozornil bývalý velící generál. Druhé velké nebezpečí pozemní invaze do Gazy tkví podle vojenskjého experta v tom, že Írán otevře druhou frontu na severu Izraele přes organizaci Hizballáh.
Třetím a největším rizikem je to, co je vlastně hlavním cílem celé operace, tedy zničit Hamás,“ konstatoval Hodges s tím, že to je úkol, který má-li být splněn, vyžádá si dlouhodobější působení izraelských vojáků v Pásmu Gazy. Izraelci jsou si toho podle generála vědomi, a proto ještě nezahájili pozemní invazi, neboť cítí, že leteckými údery Hamás v Gaze dostatečně neoslabili. Poskytují si vzájemně zdroje, zbraně a další věci,“ poznamenal Hodges.
Hodges přišel se svým prohlášením v době, kdy na návštěvu Izraele dorazil francouzský prezident Emanuel Macron, který v rozhovoru s izraelským prezidentem Herzogem prozradil, že Francie důrazně varovala Hizballáh před útokem na Izrael ze severu, z libanonského území. „Varovali jsme Hizballáh (a) předali jsme velmi jasné zprávy,“ řekl Macron.
Herzog řekl, že Hizballáh a Írán si „zahrávají s ohněm“ na severní hranici země ve snaze vyprovokovat válku na dvou frontách proti Izraeli.
„Pokud nás Hizballáh zatáhne do války, mělo by být jasné, že Libanon zaplatí cenu,“ řekl Herzog. „Libanon nemůže být suverénním členem mezinárodního společenství, jeho občané mají libanonský pas, ale pokud jde o Izrael, jeho občané nenesou odpovědnost. Podle mezinárodního práva máme plné právo se bránit,“ pokračoval izraelský prezident.
Na slova obou prezidentů upozornil server listu Jerusalem Post.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka v Izraeli
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.