Afghánistán po dvaceti letech opustila americká a spojenecká vojska. Na rychlé přebírání vlády Tálibánem nad afghánským územím Blaško říká, že ho vůbec nepřekvapilo. „Kdyby si totiž páni ze Severoatlantické aliance dali tu práci a prostudovali si zkušenosti a závěry z nasazení britských jednotek ještě z konce devatenáctého a začátkem dvacátého století, kdyby si zanalyzovali stažení sovětské armády, tak by tam nikdy nemohli jít,“ tvrdí europoslanec. Samotný vstup amerických vojsk do Afghánistánu označil za „gesto všech gest“. „Jak já jsem měl možnost koukat do té kuchyně, měli už v roce 2013 v podstatě splněno a měli se začít stahovat, protože jejich mise byla splněna. A byli tam dalších osm let. A Tálibán je přece produkt Američanů. Američané podporovali vznik Tálibánu, aby bojoval proti sovětským vojskům, dodávali jim protiletadlové rakety a všechno možné, cvičili je a teď nám budou mazat okolo huby, jaké jsou to bestie. Jak si je vycvičili, takové je mají,“ uvedl.
Vojáci se bojí o své rodiny
Američané tak podle Blaška dopadli stejně jako Sovětských svaz na konci 80. let minulého století, kdy Afghánistán opustil. „Jaký je výsledek jejich snažení? Afghánská armáda se de facto rozprchla, nechala jim ve významných centrech zbraně a těžkou techniku včetně munice. Co tam udělali? Kdyby totiž podporovali místní, kteří by se plně chopili moci, aby Tálibán neměl šanci, tak by to bylo o něčem jiném. Ale žádný pozitivní závěr nelze udělat,“ sdělil generálmajor.
Američtí a spojenečtí vojáci se rovněž snažili vycvičit armádu afghánské vlády a její bezpečnostní složky, aby se dokázaly Tálibánu bránit. Na otázku, proč se to nedaří, Blaško odvětil: „Bodejť by se to dařilo, když je tam každý s každým příbuzný přes jejich náboženství. A za druhé utíkají, protože mají strach o své rodiny. Není to tak, že jste voják a okolo nic není. Máte rodinu, příbuzenstvo a oni toho dovedně využívají,“ popsal. I to může být důvod, proč se někteří vojáci přidávají k Tálibánu. Podle Blaška se v některých případech přidávali i dříve: „Ale tentokrát je to markantnější, protože jestli Tálibán zavedl teror, že jim uřežou hlavy a zabíjejí, koho potkávají, o kom je známo, že koaličním silám pomáhal, pak je to strach. Šílený strach o všechno,“ upozornil.
Slovům vůdce Tálibánu o spolupráci a vyjednávání míru včetně toho, že nebude už území držet tak tvrdou rukou jako dříve, ale příliš nedůvěřuje: „Pokud mají zavedeno právo šaría, tak asi těžko,“ podotkl k tomu pouze.
Číňané to dokážou penězi
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová