Úvodní téma rozhovoru patřilo návštěvě ukrajinského prezidenta Zelenského v Praze. „Myslím si, že tu mohl být už dřív, jako výraz poděkování toho, že Česká republika na počet obyvatel přijala nejvíce ukrajinských uprchlíků a je jedním z takových těch tahounů toho východního křídla aliance v podpoře Ukrajiny proti ruské agresi. A nepochybně se tu domluvila další otázka zbraní. Je zvláštní, že před nedávnem prezident Pavel prohlásil, že už nemáme Ukrajině co dát a teď si odvážel Zelenskyj nějakou munici do raketometů, možná do dělostřeleckých systémů a také bitevní vrtulníky. Tady je potřeba popravdě říct, že jsme jim už je mohli dát, to jsou ty Mi-24 nebo 35, protože k nám začínají přicházet ty americké Venony, které dostáváme od námořní pěchoty,“ sdělil Šándor.
„Nemyslím si, že tu lobboval za přijetí do aliance, protože Česká republika podporuje jednoznačně vstup Ukrajiny do aliance s tím ovšem, že to nemůže být dříve, než skončí válka,“ dodal Šándor. Poskytnutí vládní letky Volodymyru Zelenskému pro přepravu do Česka i následně dál to Turecka je podle Šándora výraz spolupráce. „To použití letadla s ohledem na těch 45 miliard, které jsme věnovali na pomoc Ukrajině je kapka v moři. Je to symbolické gesto, včetně těch dvou gripenů, které Zelenského letoun doprovázely,“ dodal.
Šándor hovořil rovněž o vyvedení akreditované ruské novinářky z tiskového brífinku prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho českým protějškem Petrem Pavlem. „Přijde mi to jako příšerná věc, když něco takového uděláme. Nepochybně jsme tím zase někomu nahráli. Nenahráli jsme sami sobě. To je takové to: Všechno, co může být, jenom se blížit k Rusku, tak je všechno negativní. Myslím si, že tohleto se v žádném případě stát nemělo. Že pokud měla řádnou akreditaci, tak nevím, jestli způsobila něco, co by opravňovalo ty, kteří o tom rozhodovali, aby ji nevpustili dovnitř. Já osobně bych takovýto postup vůči ní neschválil,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.