Odvod by v praxi vypadal následovně. "Byl by to normální povolávací rozkaz. Vláda by musela přijmout usnesení a vydat nařízení. Ministerstvo pak provede výběr a formou povolávacích rozkazů vyzve lidi, aby se dostavili v určitý čas na určité místo, tam se potom provede nejprve zdravotní prohlídka, zda ti lidé jsou vůbec schopni tu vojenskou službu vykonávat," vysvětluje Šedivý na portálu iDnes.cz. Odvod by se však podle jeho slov neměl netýkal lidí s modrou knížkou, neboť ti byli z evidencí vyřazeni.
Živelné pohromy, experty kompenzovat
Pokud by podle Šedivého došlo k rozsáhlejší katastrofě jako v případě povodní 2002 a nestačila by kapacita složek integrovaného záchranného systému, mohlo by se běžně povolávat třeba k doplnění profesí ženijních vojsk. Pokud by podle generála Šedivého byli povoláváni experti ze soukromých firem, musel by se upravit zákon tak, aby došlo k plné finanční kompenzaci ze strany státu. Těm, kteří by se odmítli odvodu podvolit, by hrozily sankce. "Rozumní lidé to pochopí. Stát to samozřejmě nesmí zneužívat, ale myslím, že dnes není taková situace," uzavřel Šedivý
Kdy a na jak dlouho
Tyto podstatné detaily nejsou podle bývalého náčelníka GŠAČR ještě zcela rozhodnuty. Po absolvování základního výcviku by buď rekrut pokračoval dál nebo by se prý vrátil po třech měsících domů a nastoupil by až po půl roce. Tato kritéria musí podle Šedivého rozhodnout vláda. Není však pravděpodobné, že by byl někdo povolán už v příštím roce.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera