Polsko je druhá země, kterou navštívil český prezident Petr Pavel od okamžiku, kdy nastoupil do funkce, potřeboval se ujistit, že vztahy Polska a Česka jsou dobré, to Duda potvrzuje: „Ano, já jsem prezidentovi za toto rozhodnutí velice děkoval. Bylo to velice symbolické rozhodnutí. Je pro nás velice důležité, že si pan prezident vybral Polsko. Vnímáme to jako vůli budovat polsko-české vztahy na nejvyšší úrovni, velice mě to těší. S panem prezidentem máme už dobrý základ politických a osobních vztahů,“ uvedl Duda k Pavlově státní návštěvě jeho země.
„Těším se, že se naše dobré vztahy, které už nyní máme dobré, budou rozvíjet také v rámci regionu, v rámci NATO a Evropské unie,“ dodal polský prezident.
Spoluprací s Milošem Zemanem zhodnotil jako „dobrou“. „Pouze jsem se rozloučil s panem prezidentem Milošem Zemanem, se kterým jsme spolupracovali dlouhá léta. Já jsem prezidentem již od roku 2015, to je tedy dlouhá doba, byla to dobrá spolupráce,“ podotkl.
Probírala se také vyjádření Andreje Babiše, který během prezidentské kampaně uvedl, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské země české vojáky na pomoc určitě jako prezident neposlal. K jeho slovům Duda přistupoval s rezervou: „Politici během kampaně říkají různé věci, potom toho třeba litují,“ uvedl, že v zahraničních výrocích v tomto případě zůstává poměrně klidný.
V kontextu toho uvedl, že je rád, že si Češi jako hlavu státu vybrali kandidáta, který má vojenské zkušenosti. „V dnešní době, kdy je válka na Ukrajině, kdy se hned za naší hranicí po ruském útoku na Ukrajině odehrává válka, je člověk, který je v sousední zemi v této funkci, velice cenný, je to taková přidané hodnota pro region,“ vyzdvihl Duda především Pavlovu funkci předsedy vojenského výboru NATO.
Stranou nezůstala ani budoucnost V4, jejíž je Polsko součástí. Podle prezidenta Pavla bude mít V4 spíše roli konzultační a nebude mít vliv na mezinárodní politiku. „S V4 to bývá různé, někdy je aktivnější méně, někdy více, někdy je spolupráce lepší, někdy složitější. Ale už dlouhá desetiletí V4 funguje. Nyní máme v rámci V4 obtížnější dobu s rozdílnými názory, pokud jde o válku a Rusko jako agresora. Tady máme s Českou republikou zrovna stejný názor a jdeme bok po boku,“ uvedl, že V4 může ještě v budoucnu sehrát důležitou roli jako tomu bylo v době migrační krize.
Věnoval se také vojenské podpoře Ukrajiny. Polsko rozhodlo, že předá Ukrajině čtyři letouny MiG-29, další vojenská pomoc ze strany Polska bude pokračovat: „Ukrajinci tyto stíhačky mohou hned použít, předali jsme také 300 tanků a další budeme posílat, také školíme tankisty z Ukrajiny a budeme v naší podpoře Ukrajině pokračovat dále,“ uvedl Duda. „Vojenská podpora má jít tak daleko, aby Ukrajina vytlačila nepřítele ze svého území, Ukrajina by měla mít plnou kontrolu nad svým mezinárodně uznaným územím,“ reagoval polský prezident na výrok Petra Pavla, že jediným omezením dodávek Ukrajině by mělo být, že jí nedáme jaderné zbraně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab