George Soros promluvil. Jak je pyšný na převrat na Ukrajině, i o tom, jak platil Čaputovou

03.11.2019 16:11 | Zprávy

Americký miliardář maďarského původu George Soros je i ve svých 89 letech stále aktivní. V rozhovoru pro levicově laděný britský deník The Guardian prohlásil, že když vidí, kdo ho kritizuje, má pocit, že odvedl kus dobré práce. Tato práce zahrnovala např. podporu revoluce na Ukrajině. Soros je rád, že se Ukrajinci rozhodli vydat se na cestu demokracie a otevřené společnosti.

George Soros promluvil. Jak je pyšný na převrat na Ukrajině, i o tom, jak platil Čaputovou
Foto: repro youtube, tan
Popisek: George Soros

Hned v úvodu rozhovoru přiznal, že se setkal se současným prezidentem USA Donaldem Trumpem už před třiceti lety, a dospěl k závěru, že ho nemá rád.  Podle britského listu není tak těžké pochopit, proč Sorosovi Trump nesedl. Soros prý totiž upřednostňuje společnost intelektuálů, kteří vědí o řadě témat víc než on sám, a Soros se tak může v diskusi s nimi leccos dozvědět a dál se rozvíjet. Od Trumpa se Soros liší také tím, že na rozdíl od Trump Tower nedovezou novináře ani klienty za Sorosem zlaté výtahy.

Ze své kanceláře Soros financuje boj za práva menšin, přijímání uprchlíků,  boj proti nenávisti. A podle serveru listu The Guardian v podstatě neuplyne den, aby nějaký populistický politik neoznačil Sorose za padoucha, s nímž je třeba bojovat. Trump Sorose obvinil, že finančně pobízí migranty k cestě do USA, a turecký prezident Recep Erdogan ho označil za muže, „který pověřuje lidi, aby rozdělili národy a rozbili je“. Někdejší italský ministr vnitra a předseda krajně pravicové Ligy Matteo Salvini Sorose označil za muže, který si přeje, „aby se státy staly obrovskými uprchlickými tábory, protože má rád otroky“. Europoslanec Nigel Farage, nejhlasitější stoupenec brexitu, označil Sorose za „největší nebezpečí pro západní svět“, protože Soros finančně podporuje odpůrce brexitu. V podobném duchu se o Sorosovi vyjadřují i ruský prezident Vladimir Putin nebo maďarský premiér Viktor Orbán.

Zdá se však, že si z toho Soros příliš těžkou hlavu nedělá. „Když se podívám na seznam lidí, zemí nebo hnutí, které na mě útočí, cítím, že určitě něco dělám dobře. Jsem hrdý na to, jaké mám nepřátele,“ zdůraznil.

Jako filantrop začínal v 80. letech minulého století tím, že podporoval demokratické síly v komunistických zemích. Následně v 90. letech podporoval prodemokratické síly v Rusku, kterým věnoval 100 milionů dolarů. V době války v Jugoslávii poslal lidem obléhaným v Sarajevu pomoc za 50 milionů dolarů. Nejvíc pyšný je prý na to, jaký pokrok směrem k demokracii, demokratickým institucím a otevřené společnosti udělala Ukrajina, které také finančně pomohl. Zdůraznil však zároveň, že kdyby Ukrajinci sami netoužili po změně, jeho finanční podpora by byla k ničemu. Ještě jako právničku podporoval také dnešní slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou.

Není bez zajímavosti, že Soros patří mezi ty americké boháče, kteří by si přáli, aby je vláda více zdanila, a zmenšila tak rozdíly mezi nejbohatšími a nejchudšími občany. Myšlenku tohoto druhu vyslovil Soros např. v roce 1997.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Propalestinští aktivisté vyštvali „propalestinského“ Lipavského z přednášky. Němcová nastoupila

20:15 Propalestinští aktivisté vyštvali „propalestinského“ Lipavského z přednášky. Němcová nastoupila

Ministr zahraničí Jan Lipavský čelil během přednášky na londýnské univerzitě obviněním z podpory izr…