Podle Sorose je právě chybějící společná azylová politika důvodem, proč se sílící příliv uprchlíků proměnil ze zvládnutelného problému v další politickou krizi. „Všechny členské země se sobecky zaměřují na vlastní zájmy a často jednají proti zájmům ostatních. To zesílilo paniku. EU potřebuje všeobecný plán, který znovu zavede efektivní kontrolu přílivu uprchlíků. Evropský plán musí jít ruku v ruce s globální reakcí pod taktovkou Organizace spojených národů. Tím se zátěž syrské krize rozprostře mezi větší počet zemí,“ dodal.
Následně představuje šest součástí takového všeobecného plánu: EU musí přijímat nejméně milion uchazečů o azyl ročně, musí stát v čele globálního úsilí o pomoc Libanonu, Jordánsku a Turecku na podporu čtyř milionů uprchlíků, musí začít budovat azylovou a migrační agenturu a společnou pohraniční stráž EU, musí se vytvořit uchazečům o azyl bezpečné trasy do cílových zemí, operační a finanční schémata vyvinutá EU by se měla využít k vytvoření globálních standardů pro zacházení s uchazeči o azyl a běženci a nutná je také mobilizace soukromého sektoru, nevládních organizací, církevních skupin a firem, aby vystupovaly v roli sponzorů.
„Také maďarský premiér Viktor Orbán předložil šestibodový plán řešení krize. Jeho plán, který podřizuje lidská práva uchazečů o azyl a migrantů bezpečnosti hranic, však hrozí rozdělit a zničit EU, neboť se zříká hodnot, na nichž byla Unie vybudována, a porušuje zákony, jimiž se má řídit. EU na to musí reagovat skutečně evropskou azylovou politikou, která skoncuje s panikou a zbytečným lidským utrpením,“ uzavřel Soros.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef