Zelenskyj na své cestě po severoevropských zemích vyjednává stíhačky pro ukrajinskou armádu. Začátkem týdne americký prezident Joe Biden informoval, že jeho administrativa schválila dodávku stíhaček F-16, které mají v arsenálu Nizozemsko a Dánsko.
„S ohledem na vytvoření společné koalice na výcvik F-16 souhlasíme s tím, že dalším přirozeným krokem bude předání stíhacích letounů F-16. Darování letounů bude mít zásadní význam pro úsilí související se zajištěním plně funkčního potenciálu F-16 na Ukrajině,“ uvedly obě země ve společném prohlášení.
„Souhlasíme s převodem letounů F-16 Ukrajině a ukrajinskému letectvu v úzké spolupráci s USA a dalšími partnery, jakmile budou splněny podmínky pro takový převod. Podmínky zahrnují mimo jiné úspěšně vybraný, otestovaný a vycvičený ukrajinský personál pro letouny F-16, jakož i nezbytná povolení, infrastrukturu a logistiku. Souběžně s tímto úsilím usilujeme o rozšíření naší koalice a zveme k účasti další zainteresované země,“ dodávají obě země podle informací serveru avicionline.com.
Dánský ministr obrany Jakob Ellemann-Jensen prohlásil, že je „hrdý na to, že Dánsko spolu s Nizozemskem daruje stíhačky F-16 na boj Ukrajiny za svobodu proti Rusku a jeho nesmyslné agresi. Dánská podpora Ukrajině je neochvějná a darováním letounů F-16 se Dánsko nyní staví do čela".
„Jak každý chápe: bez dostupnosti letounů F-16 postrádá výcvik jakýkoli smysl. Jinými slovy: Výcvik znamená dodávku,“ přidal se nizozemský premiér Mark Rutte.
Ve společném komuniké a ve vyjádřeních Rutteho a Ellemanna-Jensena chybí počet letounů, které by byli schopni předat Ukrajině. Nizozemsko a Dánsko hodlaly být s touto informací opatrné, nikoli však ukrajinský prezident. Volodymyr Zelenskyj na svých sociálních sítích oznámil, že ukrajinské letectvo obdrží 19 stíhaček F-16 z Dánska a 42 z Nizozemska.
Ukrajina naopak zatím neobdrží švédské Gripeny, podle vyjádření švédského premiéra Ulfa Kristerssona je totiž země potřebuje na vlastní obranu. Švédsko aktuálně využívá 93 Gripenů, které jsou všechny v aktivní službě a severská země prý nemá žádné přebytečné letouny.
„V takové situaci nejsme. Uděláme vše pro to, abychom je podpořili letouny, ale v tuto chvíli neexistují žádné nové závazky na poskytnutí švédských letounů Ukrajině,“ reagoval na možnost dodání stíhaček Ukrajině, jak informuje server avicionline.com.
Kristersson poznamenal, že Švédsko zatím není součástí NATO, a proto se musí o svou bezpečnost postarat samo, neboť zatím není chráněno článkem 5. Tato situace se ale brzy může změnit a tak nelze vyloučit, že Švédsko nějaké stroje Ukrajině poskytne.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.