Grolich a spol. protlačili privilegia pro poslance. Postup Jihomoravského kraje teď prověří ministerstvo

06.12.2024 10:30 | Komentář

Zastupitelstvo Jihomoravského kraje schválilo kontroverzní změnu jednacího řádu, která umožňuje distanční účast na jednání jen dvěma skupinám zastupitelů – těm, kteří jsou v karanténě, a poslancům Parlamentu ČR v případě kolize jednání s Poslaneckou sněmovnou. Tento krok vyvolal ostrou kritiku opozice i některých právníků.

Grolich a spol. protlačili privilegia pro poslance. Postup Jihomoravského kraje teď prověří ministerstvo
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Jan Grolich, 4. hejtman Jihomoravského kraje

Podle ústavního právníka a krajského zastupitele Zdeňka Koudelky je nové ustanovení jednacího řádu v rozporu s Listinou základních práv a svobod. „Tato úprava zavádí nerovnost mezi členy zastupitelstva, což porušuje zásadu rovnosti v právech. Práva a povinnosti člena zastupitelstva by neměla být určována podle toho, zda vykonává další veřejnou funkci,“ uvedl Koudelka.

Argumentuje také tím, že zákon o krajích podobné privilegium neumožňuje. „Legitimní důvod pro odlišné zacházení existuje například při ochraně veřejného zdraví, jak tomu bylo během pandemie. Zvýhodňování poslanců však nelze považovat za oprávněné,“ dodal.

Koudelka tvrdí, že za změnou stojí záměr vládnoucí koalice SPOLU a Starostů udržet si většinu v zastupitelstvu. „Vládnoucí většina má 35 hlasů z potřebných 33. Pokud by byli někteří její členové nepřítomní, mohla by přijít o možnost prosazovat svá rozhodnutí,“ uvedl. Jmenovitě zmínil poslance Marii Jílkovou (KDU-ČSL) a Pavla Kašníka (ODS), kteří se podle něj měli zdržet hlasování kvůli střetu zájmů.

Ministerstvo vnitra nyní čelí žádosti o prošetření této změny. „Žádáme o posouzení ústavnosti a zákonnosti nové úpravy a o případnou nápravu,“ napsal Koudelka v podnětu adresovaném ministerstvu, které má redakce k dispozici. Ministerstvo vnitra má nyní posoudit, zda je opatření v souladu s ústavními principy a zákonem o krajích. Pokud se potvrdí neústavnost, může být změna zrušena nebo upravena.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…