Gruzie: Čtyři a půl milionu lidí, dvacet pět tisíc neziskovek. Co skutečně stojí v „ruském zákoně“

31.05.2024 8:20 | Monitoring

V Gruzii pokračují protesty proti „ruskému“ zákonu, který schválil tamní parlament. Vývojář a zakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra se pokusil do hloubky zanalyzovat, co se v zemi skutečně děje, kdo chce přijmout zákon a proč.

Gruzie: Čtyři a půl milionu lidí, dvacet pět tisíc neziskovek. Co skutečně stojí v „ruském zákoně“
Foto: Repro Facebook
Popisek: Herní vývojář Daniel Vávra

V polovině května gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová vetovala údajně kontroverzní návrh zákona o zahraničním vlivu, který desetitisíce demonstrantů v Gruzii označovaly za „ruský zákon“. Proti prezidentce se postavil parlament, který její veto přehlasoval. Kritici zákona hovoří o tom, že zákon je stigmatizující, ztíží médiím a neziskovkám práci, nebo je dokonce zlikviduje.

Zatímco se řeší, zda je obsah normy závadný, málokdo skutečně ví, co v návrhu zákona stojí.

V Gruzii jsou nyní obří protesty proti vládě, která se „orbanizuje“ a přiklání k Rusku. Vávra se na sociální síti jal vysvětlit, co se v Gruzii děje: „Tamní vláda se rozhodla prosadit zákon ‚o zahraničních agentech‘, který zavádí ‚neziskovkám‘ financovaným více než 20 % ze zahraničí registrovat se. To je vše. Respektive NIKDE jsem nenašel žádnou hlubší analýzu čehokoliv dalšího, a že jsem těch článků prošel hodně. Klidně mě opravte/doplňte, jaké tam jsou další požadavky,“ uvádí vývojář.

„Psotník z toho mají nejen ony neziskovky, ale i vlády USA, OSN, ČR nebo Evropská unie. Přičemž kupříkladu USA mají zákon FARA, který je zákonem o registraci zahraničních agentů!“ upozorňuje.

FARA vyžaduje, aby někteří agenti zahraničních zmocnitelů, kteří se zabývají politickými aktivitami nebo jinými aktivitami specifikovanými ve statutu, pravidelně zveřejňovali svůj vztah se zahraničním zmocnitelem a také aktivity, příjmy a výdaje na podporu těchto činností.

Zákon byl použit mimo jiné proti Trumpovým lidem. „Takže USA kritizují Gruzii za to, že chce přijmout zákon, který v USA mají taky, protože je to ohrožení demokracie,“ poukazuje Vávra, který se následně ve svém facebookovém komentáři věnuje politickému vývoji v Gruzii.

Zákon o zahraničních agentech vzedmul „největší protesty v moderní historii Gruzie“ a naprosto celý Západ začal Gruzii intenzivně kritizovat. „Znovu opakuji, že kvůli tomu, že se neziskovky financované ze zahraničí musejí registrovat,“ upozorňuje Vávra.

„Zdá se, že vadí, že Západ ztratí vliv podobně jako v Maďarsku a na Slovensku. Gruzínský parlament včera přehlasoval prezidentské veto tohoto zákona, proti čemuž protestuje i naše Ministerstvo zahraničí. Kromě toho o této ‚události světového významu‘ informovala všechna naše média jako Rozhlas, ČT, Novinky, Seznam, Aktuálně, Deník N, Lidovky a další,“ pokračoval Vávra.

„Gruzínský premiér nyní navíc prohlásil, že mu maďarský eurokomisař při nátlaku, aby daný zákon neprošel, vyhrožoval, že skončí jako Fico. Ten to popřel s tím, že mu nevyhrožoval, ale varoval ho, protože polarizuje společnost. Nicméně skutečně řekl, že by mohl skončit jako Fico, když toho nenechá. Situace je poněkud pikantní, protože vyhrožujícího eurokomisaře jmenoval Orbán, který je podle médií naopak spojencem Gruzínců. Takže by spíš dávalo smysl, že kolegu upřímně varoval,“ uvedl vývojář.

Je také podivuhodné, že se kvůli zákonu o neziskovkách, který se běžných lidí prakticky nemá jak dotknout a má ho i třeba Francie, sešlo tolik protestujících. V takové EU se neprotestuje ani proti tomu, když se nastolují skutečně svobodu omezující zákony jako DSA.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

"Neziskovky", Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJája Koon , 31.05.2024 9:31:12
"Neziskovky" by měly být trestné v celé Evropě!

|  9 |  0

Další články z rubriky

Green Deal končí. Trump vytrhl základní kámen, říká ekonom Pikora

18:40 Green Deal končí. Trump vytrhl základní kámen, říká ekonom Pikora

„Tím, že teď Trump vytrhl základní kámen, tak Green Deal končí,“ věří ekonom Vladimír Pikora. V EU s…