Hádka v rozhlasu: Aktivista tleskal Merkelové za slova o vyhnaných Sudeťácích a Zahradil se neudržel

22.06.2018 13:35 | Zprávy

V pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus rozebírali europoslanec Jan Zahradil (ODS) a aktivista David Macek výrok německé kancléřky Angely Merkelové, že ani hrůzy druhé světové války neospravedlnily vyhánění německy mluvících obyvatel ze zemí východní a střední Evropy. Zatímco Macek Merkelovou hájil, Zahradil nikoli. Ve studiu to jiskřilo.

Hádka v rozhlasu: Aktivista tleskal Merkelové za slova o vyhnaných Sudeťácích a Zahradil se neudržel
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Merkelová

Zahradil měl za to, že toto téma bylo vlastně uzavřeno Česko-německou deklarací z roku 1997. Merkelová podle politika použila formulace, které byly jen těžko stravitelné, protože na odsun je třeba dívat se očima roku 1945 a ne očima roku 2018. Proto bylo podle Zahradila na místě, že se Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO) nebo předseda ODS Petr Fiala ohradili proti výroku Merkelové.

Macek se Zahradilem nesouhlasil. „Já ten důvod k reakci nevidím. Ta slova, která byla použita v daném kontextu, jsou v podstatě jen parafrází toho, co říkal premiér Nečas. Přijde mi to jako parafráze částí Česko-německé deklarace," zdůraznil aktivista, který se podílí na pořádání tzv. Pouti smíření, kde se připomíná odsun německy mluvícího obyvatelstva z Brna. Z města byly vyhnány tisíce lidí a musely absolvovat trýznivý pochod.

„Eduard Beneš minimálně od roku 1943 velmi vzbuzoval tu nenávist na různých místech a říkal, že chce tu otázku tzv. vylikvidovat. V tomto kontrastu stojí slova Václava Havla „Nejsme jako oni“. Tohle je z mého pohledu vyspělý státnický postoj. To, že to byli katani, ještě neznamená, že my musíme přebírat metody katanů," zlobil se v rádiu Macek.

Zahradil si však trval na svém a připomněl, že k odsunu došlo na základě dohod z Postupimské konference. Právě zde byly položeny základy. Tuto skutečnost připomněl během své cesty po Ústeckém kraji i prezident Miloš Zeman.

Zahradilovi se navíc zdá, že otázka odsunu Němců byla zneužita v německém vnitropolitickém boji. „Já si myslím, že je to součást vnitropolitického německého boje Merkelové s (ministrem vnitra) Horstem Seehoferem a já nepovažuji vůbec za vhodné, že se k německému vnitropolitickému boji používají takto citlivé otázky," kroutil hlavou Zahradil. Europoslanec má za to, že téma odsunu otevírají stále jen Němci. Česká strana ho považuje za uzavřené.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

20:59 Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

POHLED IVANA HOFFMANA Ukázalo se, že progresivně liberální Amerika není většinová, ale pouze hlasitá…