Kněz Tomáš Halík se již mnoho let netají tím, že na nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa pohlíží velice kriticky. Ostrými slovy na adresu miliardáře a znovuzvoleného prezidenta USA nešetří od roku 2015.
V listopadu 2024 vystoupil proti Trumpovi velmi ostře.
Prospěje České republice vítězství Donalda Trumpa?Anketa
Jenže tím to neskončilo. Profesor teologie se zmínil i o jaderných zbraních.
„Je skutečně znepokojující, že dnes u dvou červených tlačítek, které mohou spustit nukleární válku, sedí teď v Moskvě i ve Washingtonu dva psychopati bez jakýchkoliv morálních zábran. Bohužel je ten v Kremlu mnohem inteligentnější. Ví, že Trump může zdánlivě splnit svůj slib rychle ukončit válku na Ukrajině jen tím, že Ukrajinu, jako se to kdysi stalo s Československem, nějakou podobnou Mnichovskou dohodou, zradí a předhodí do chřtánu agresora. Ale takové řešení ještě nikdy v dějinách agresory neuspokojilo. Naopak je vždy povzbudilo. Povzbudilo jejich chuť jít dál,“ zdůraznil Halík.
Svůj zatím poslední pohled na Donalda Trumpa vykreslil v kázání proneseném v kostele Nejsvětějšího Salvátora, které je dostupné např. na serveru YouTube. Jde o kázání z 10. listopadu, v němž teolog zdůraznil, že chce mluvit především o občanských a společenských záležitostech.
Svět se podle Halíka rychle mění a katolíci i katolická církev na to musejí reagovat. „Společnosti orientované na materiální konzum vystavují své občany neustálému brainwashingu reklam, aby chtěli stále víc,“ pravil Halík.
Dnešní populisté a političtí mesiáši slibují, že rychle přinesou mír, postaví zdi. Postaví hranice mezi názory a přinesou ráj na zemi. Toto podle Halíka slibovali Hitler, Stalin i Mao Ce-tung, ale historie nám ukazuje, jak to fungovalo v praxi. Dnes podle Halíka podobné přístupy vidíme v Maďarsku a na Slovensku. A podle Halíka i v USA, kde se novým prezidentem stal demagog, který nebránil pokusu „o fašistický převrat“ při útoku na washingtonský Kapitol z ledna 2021.
„Uvědomme si, že pokud nebudeme odolní vůči lžím na sociálních sítích, vůči propagandě z Ruska, která rozleptává jednotu Evropy, pak to, co se děje na Slovensku a v Maďarsku, může brzy nastat také u nás. Po příštích parlamentních volbách. V naší zemi,“ varoval Halík.
„Mohli jsme číst, který z našich politiků by volil Trumpa. A je dobré vědět a dobře si zapamatovat, kteří to byli,“ zdůrazňoval dál profesor. Opětovné zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA není podle Halíka ničím menším, než „kolosálním výpadkem úsudku“. Podle Halíka však křesťané nesmějí propadnout sebelítosti a hněvu. Podle Halíka bude třeba chránit instituce i odolnost společenství tváří v tvář okolnímu chaosu.
Halík věřícím přečetl část úvodníku z časopisu National Catholic Reporter, se kterým se podle vlastních slov plně ztotožňuje. V tomto úvodníku je zdůrazněno, že svět potřebuje naději.
Obáváte se odklonu České republiky od jádra EU?Anketa
„Vydržíme Donalda Trumpa. I jeho patolízaly. Čas uplyne. Bohužel, způsobí značné škody. Ale můžeme a musíme omezit tyto škody,“ četl Halík dál z úvodníku. Křesťané musejí obracet Trumpovy škody a chyby v novou naději. „My výsledky amerických voleb jistě nezměníme, ale můžeme ovlivnit ty příští u nás,“ pravil Halík s tím, že křesťané se musejí postavit tekutému hněvu a čelit všem výzvám. Čelit jim i s vědomím, že „Hospodin chrání přistěhovalce“.
Požádal Pána, aby dal všem, kteří působí v politických funkcích, moudrost a sílu jednat o spravedlivém míru.
Už v roce 2015 se o Donaldu Trumpovi Halík vyjadřoval velmi kriticky.
„Donald Trump je populistická plechová tlama, až si člověk připadá jako v Čechách,“ pronesl Halík v prosinci 2015 nesmlouvavě. „Dnes na mě například člověk s flaškou v ruce pokřikoval: Smrt Americe! Smrt intelektuálům! Ať žije Rusko! Ať žije Zeman,“ pokračoval v komentáři pro Český rozhlas.
O rok později, konkrétně v listopadu 2016, kdy byl Donald Trump poprvé zvolen prezidentem USA – 45. prezidentem, pokračoval Halík ve stejném duchu.
„Zvolení Donalda Trumpa prezidentem byl pro mne důvod k vážnému zamyšlení. Stejně jako při brexitu. Prohrál rozum, zvítězily emoce,“ prohlásil Tomáš Halík opět na vlnách veřejnoprávního rozhlasu. „Stínový efekt drobení Evropy je dnes už lidem jasný. Ale ti, kteří tleskali Trumpovi, to nevidí. Naopak ho vítají,“ posteskl si tehdy. Srovnal Trumpa s tehdejším českým prezidentem Milošem Zemanem. „To, jak Miloš Zeman vystupuje, až neskutečně irituje mladé a vzdělané. Ale musíte to vidět v širším kontextu,“ nechal se v listopadu 2016 slyšet Halík. Zhruba v polovině prvního Zemanova prezidentského období.
A vyjádřil přesvědčení, že stejně jako byl Trump v předvolební kampani roku 2016 schopen hrát klauna, bude schopen hrát i prezidenta.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.