Na solidaritu české společnosti je Halík velmi hrdý. „Jsem hrdý na to, že naprostá většina naší společnosti podporuje Ukrajinu a pomáhá válečným uprchlíkům. Že obstála v propagandistické válce, kterou léta Rusko vede proti nám formou své rozsáhlé páté kolony a dezinformačními weby,“ prohlásil Halík. A že „uzavření dezinformačních webů je naprosto oprávněné“.
- Celý rozhovor najdete ZDE
Pozastavil se však nad postoji k válce na Ukrajině od některých českých politiků, především současný prezident Miloš Zeman ho překvapil. „Překvapilo mě, jak rychle obrátil Zeman, který byl celá léta loutkou ruských zájmů a Pražský hrad byl za jeho vlády jakýmsi přívažkem ruské ambasády. Vzpomeňme jen na jeho lobbing za kontrolu Ruska nad naší energetikou prostřednictvím dostavy atomové elektrárny v Dukovanech,“ připomíná Halík.
Opřel se do bývalého prezidenta Václava Klause a do expremiéra Andreje Babiše. „To, že se Klaus už nevymotá ze své minulosti, klesne ještě hlouběji a stane se superstar ruské válečné propagandy – za což by se každý politik na světě hluboce styděl – mě už nepřekvapilo. Čekal jsem, zda Andrej Babiš a ANO nyní dokážou upřednostnit zájmy země před stranickými ambicemi a nebudou zneužívat válečnou situaci k útokům na vládu – nedokázali to,“ míní Halík.
A naopak vyzdvihl, jak si v rámci válečného konfliktu na Ukrajině počíná česká vláda „a zejména premiér Petr Fiala“.
V březnu Halík označil ruského prezidenta Vladimira Putina za „Hitlera dnešní doby“. Na nebezpečí, jaké představuje, upozorňoval už dlouho.
„Už řadu let jsem v různých přednáškách doma i v zahraničí upozorňoval na nebezpečnost Putinova režimu a někteří lidé se mi nyní omluvili. Samozřejmě jsem kolem začátku letošního roku nevěřil ruskému ujišťování, že jde pouze o manévry a že na Ukrajinu určitě nezaútočí. Bylo zřejmé, že Rusko kopíruje Hitlerovu taktiku vůči Československu: nejprve připojit jazykově smíšené oblasti a pak okupovat celou zemi – a pokud svět dostatečně neodpoví, jít dál. Nicméně jsem nepředpokládal, že ruská agrese bude okamžitě směřovat vůči celému území Ukrajiny a pokusí se Ukrajinu pohltit nebo ‚vymazat z mapy‘, když počáteční plán na ‚blitzkrieg‘ nevyšel,“ dodal kněz.
Západ podle Halíka „trestuhodně podcenil nebezpečnost imperiálních choutek Putina“ a iluze, že konflikt se vyřeší „diplomatickou cestou“ s Ruskem, je prý marněním času. „Západ měl na žádost legitimní ukrajinské vlády uzavřít letecký prostor, kde ruská letadla nemají co dělat, a nebát se ruských výhrůžek,“ přemítá.
Ekonomické protiruské sankce Halík považuje za nutné, ovšem je otázka, zda ponížení a další zbídačení Ruska povede k povzbuzení slabé demokratické opozice. „Nebo to – jako to bylo v Německu po 1. světové válce a po Versailleské smlouvě – vyvolá v Rusku masivní fašisticko-nacionalistické hnutí.“
A že „rozhodující frontou této války je veřejné mínění v Rusku, zbavené svobody informací a masírované lživou propagandou. Tam však jsou vyhlídky nejslabší,“ domnívá se Tomáš Halík.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab