Tomáš Halík pronesl k věřícím novoroční kázání. Kázání víc než varovné. „Nemůžeme si zastírat, že nad světem se stahují mračna,“ prohlásil teolog a připomněl věřícím, že od roku 1945 nebyla tato část světa blíž ke katastrofě než nyní.
„Nemůžeme si zastírat, že nad světem se stahují mračna. Od konce druhé světové války jsme v žádném okamžiku moderní války nestáli tak blízko nad propastí reálného nebezpečí zničující globální války, do níž mohou přerůst současné horké války, zejména válečné zločiny na Ukrajině. A také v části svaté země – v Gaze. Násilí plodí násilí,“ pravil Halík.
Jedním dechem upozorňoval, že v pozicích vedoucích politických činitelů Spojených států a Ruska budou dnes po dvacátém lednu sedět lidé velmi pochybného charakteru. „Také v Evropě, v naší blízkosti, na Slovensku a v Maďarsku, lidé také uvěřili lžím a ve svobodných demokratických volbách odevzdali moc těm, kteří dnes rozvracejí životně důležitou jednotu Evropy a předhánějí se v kolaboraci vůči našemu nepříteli – ruské imperiální rozpínavosti. A nezastírejme si, že v tomto roce se může stát něco podobného také u nás. Že se z pozice dosud bezpečné a prosperující země můžeme snadno zřítit mezi chaotické státy, v nichž je krok za krokem zničena svoboda a demokratická kultura,“ varoval profesor pravděpodobně v narážce na letošní volby do sněmovny. „Dění na Slovensku a v Maďarsku je pro nás velkým varováním,“ zdvihl Halík pomyslný varovný ukazováček.
Jedním dechem varoval před nebezpečím „jedovatého nacionalismu“, který ohrožuje velký sen o jednotné Evropě.
„Snad ještě nikdy nebyli tak silní ti, kteří tento velký sen ohrožují propagací jedovatého nacionalismu. Národního sobectví. Populismus, největší nebezpečí naší doby, je továrnou na iluze. Líbivé lži,“ nechal se v kázání slyšet Halík.
Věřícím prozradil, že se před pár dny vrátil z Velké Británie, která podle něj hořce lituje toho, odešla z EU.
Stávající dny se podle profesora podobají 30. letům 20. století, kdy byla rozbita naše demokratická Československá republika. Z Halíkova pohledu je dnes nejvíce ohrožena Ukrajina, kterou chtějí někteří evropští politici obětovat v naději, že se agresor Putin uklidní. Stejně tak bylo kdysi obětováno Československo. Ale Hitler se tehdy neuklidnil. Naopak rozpoutal druhou světovou válku.
„Styděl bych se, kdybych vám předestíral, že nadcházející rok bude určitě lepší,“ varoval Halík s tím, že úkolem křesťanů bude vydržet a uchovat si naději. „Boží příkaz je jasný. Nepřidáš se k většině, když páchá zlo,“ volal Halík.
Konstatoval, že se v lidském světě neustále prolínají bolesti umírání s bolestmi přicházející budoucnosti. Křesťané jsou podle něj stále na cestě a z knězova pohledu není v silách křesťanů dosáhnout cíle cesty. To bude vždy v rukou Božích.
Požádal Boha, aby nám všem dal spravedlivý mír, nikoli jen hřbitovní mír a aby lidé měli sílu bránit svobodu a demokracii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák