I nejprodávanější bulvární deník, který je jindy plnobarevný a věnuje se převážně celebritám, se dnes "vybarvil" do černa a navíc je úplně celý věnován Václavu Havlovi a jeho životě. Jenže zatímco se takto dnes pro čtenáře vybavily všechny české deníky, jen Haló novinám nestál tento státník a první prezident demokratického Československa ani za to, aby jeho fotografii vedení listu dalo do černého rámečku.
Není se ale co divit, komunisté Havla nikdy neměli v lásce a po celých 22 let o něm hovořili jako o zrádci českého lidu, který ustupoval pouze Němcům. Že je v názorech komunistických představitelů Havel přinejmenším kontroverzní osoba, dává tušit i vyjádření předsedy KSČM Vojtěcha Filipa pro tento deník.
„Jeho slova směřovala k ideálu humanity, kroky které dělal a podporoval, však nešly vždy stejným směrem. Nejvíce se svým proklamovaným ideálům zpronevěřil, když protiprávní napadení Jugoslávie roku 1999 označil za ‚humanitární bombardování‘. Tím se v očích reálně uvažujících lidí zcela odepsal,“ řekl totiž Haló novinám Filip.
Podle něj osobnost Václava Havla vyžaduje objektivní hodnocení, nikoli oslavné tirády. „Rodině Václava Havla přeji upřímnou soustrast. Mám-li však hodnotit Havla jako politika, byla to osobnost rozporuplná,“ řekl také Filip.
Vše k tématu skon Václava Havla
P. Sobotka řekl prý odpudivou agresi
Deník pak referoval o tom, kdo všechno se k Havlově úmrtí vyjádřil. Jmenoval premiéra Petra Nečase, předsedu Senátu Milana Štěcha, slovenského premiéra Vladimíra Mečiara, svou soustrast - dle informací deníku - vyjádřila i současná slovenská předsedkyně vlády Iveta Radičová, či například polský exprezident Lech Walesa.
„K odpudivé rétorické agresi zneužil Havlovu smrt zejména místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS): ´Pevně věřím, že s odchodem Václava Havla se nám tady nevrátí komunisti, protože to bych považoval za velkou tragédii,´ řekl podle Haló novin Sobotka, který by sám moc rád usedl na prezidentském křesle, což je však v přímé volbě prakticky vyloučeno – v průzkumech veřejného mínění propadá,“ uvedl na závěr komunistický deník.
Semelová: Havlovy sliby rozešly se skutečností
Poslanci za KSČM se včera k odchodu Havla vyjádřili přímo i pro ParlamentníListy.cz. Například komunistka a poslankyně KSČM Marta Semelová uvedla: „Na rozdíl od glorifikace, která zaznívá celý den v médiích, tak je třeba vidět i druhou stranu a dát všechny činy na misky vah. A pak převládá to negativní. Stál u vzniku režimu, který uvrhl spoustu lidí do nezaměstnanosti. Na náměstích říkal ´Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností´ a nyní je bez práce tři čtvrtě milionu lidí Podle ní se Havlovy sliby rozešly se skutečností.“
Místopředseda KSČM Stanislav Grospič pak za vinu dává bývalé hlavě státu i konec společného státu Čechů a Slováků. „Zcela pragmaticky dal průchod rozbití Československa včetně patetického gesta odstoupení a prohlášení, že s rozbitím nechce mít nic společného, a po půl roce už se ucházel o funkci prezidenta v samostatné České republice,“ zmínil včera pro ParlamentníListy. cz Grospič.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: azz