Bývalý ministr vnitra a bývalý předseda dříve České strany sociálně demokratické (ČSSD), dnes strany Sociální demokracie (SOCDEM), dnes dopisem oznámil, že k 30. červnu 2024 vystupuje ze strany.
V dopise reflektoval své dlouhé působení v ČSSD, kde prošel různými rolemi až po předsedu strany, a vyjádřil svou vděčnost za možnost sloužit občanům České republiky. „Měl jsem možnost zažít úžasné nasazení a zapálení skvělých lidí, spolustraníků, které spojovala touha měnit život v naší zemi k lepšímu v duchu sociálnědemokratických ideálů. Bohužel dnes často vnímáme politiku neuvěřitelně cynicky, ale já budu navždy vděčný za možnost, že jsem mohl v dresu sociální demokracie sloužit občanům České republiky, a to píšu s plným vědomím, že ne vše se podařilo a určitě se udělala i řada chyb,“ napsal Hamáček.
„Nicméně už nemohu být slepý k dění v nové Sociální demokracii (SOCDEM), jak rádo současné vedení strany zdůrazňuje, a rozhodl jsem se touto cestou oznámit, že k 30. červnu 2024 z této strany vystupuji,“ oznámil svůj definitivní odchod s přiznáním, že k tomuto rozhodnutí přispěla i „neútěšná situace“ v jeho domovské středočeské organizaci před krajskými volbami a poslední kapkou byla právě „absolutní absence sebereflexe“ stávajícího vedení po výsledcích ve volbách do Evropského parlamentu, které Hamáček označil za debakl. SOCDEM v nich získalo 1,9 procenta voličských hlasů, a nezískalo tak žádný z mandátů.
„Stávající vedení SOCDEM si zvolilo a po tři roky udržuje jako své hlavní téma omluvu za údajné chyby, které jsem já jako předseda strany (společně s týmem ministrů za ČSSD ve vládě ČR) učinil,“ popisoval Hamáček a připomněl výsledky strany pod jeho vedením v evropských volbách v roce 2019 a kontrastoval je s výsledky pod současným vedením. „S mým hodnocením nemusíte určitě souhlasit, ale hlavní slovo vždy měl a bude mít volič, který jasně rozhodl i tentokrát,“ dodal.
V závěru poděkoval všem lidem a poctivým sociálním demokratům, které na své cestě potkal, a vysvětlil, že už nevidí své místo v dnešní SOCDEM, kterou již téměř nepoznává a s kterou se nedokáže ztotožnit. „Je pro mě nesmírně těžké konstatovat, že dnešní SOCDEM už takřka nepoznávám a nejsem schopen se s ní ztotožnit, a proto je pouze a jen správné odejít,“ uvedl.
Plné znění dopisu je na webu iDNES.cz. Hamáček ho zaslal svým spolustraníkům v soukromé facebookové skupině „Podporujeme SOCDEM“. Podle současného předsedy Sociální demokracie Michala Šmardy je nyní nezbytné „udělat několik těžkých a důležitých rozhodnutí“ včetně změny politické strategie, cituje Šmardu informační web CNN Prima NEWS.
„Již se nemůžeme spoléhat pouze na staré a zkušené tváře naší strany, je třeba zcela změnit přístup, a to i za cenu velkých osobních ústupků,“ uvedl s tím, že je třeba aktivně podpořit nové kandidáty. „Chci moderní, progresivní Sociální demokracii, která není odtržena od reality života obyčejných lidí,“ požaduje Šmarda v příspěvku na sociální síti X.
Tyto volby jasně ukázaly, že Sociální demokracie musí udělat několik těžkých a důležitých rozhodnutí.
— Michal Šmarda • Sociální demokracie (@MichalSmarda) June 11, 2024
Již se nemůžeme spoléhat pouze na staré a zkušené tváře naší strany, je třeba zcela změnit přístup, a to i za cenu velkých osobních ústupků.
Musíme aktivně podpořit nové… pic.twitter.com/1XYLvB4x8r
Změnu požaduje také bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která se rozhodla na příští pondělí zorganizovat debatu s názvem „Má levice v Česku budoucnost?“, na které chce mimo jiné probrat i návrat levice do Parlamentu. Mezi diskutujícími hosty budou Matěj Stropnický, Patrik Eichler, Saša Uhlová a Bořek Slezáček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.