Vídeňská konference se konala pod názvem Bezpečnost a migrace – podpora partnerství a pružnosti.
Český ministr vnitra zdůraznil, že Česká republika má se všemi zeměmi západního Balkánu podepsánu dohodu o policejní spolupráci. Dnešní diskuse se však podle něj vedla o systémové spolupráci. Přáním České republiky podle Hamáčka je, aby policejní spolupráce s balkánskými státy fungovala na stejné kvalitativní úrovni jako policejní spolupráce mezi členskými státy.
Konkrétně jde o funkční výměnu informací a možnost vstupovat do databází DNA, registračních značek vozidel či otisků prstů, „aby balkánské země měly maximální podporu v boji proti kriminalitě i v boji s nelegální migrací“, řekl Hamáček.
Kromě toho se ve Vídni zvlášť sešli ministři vnitra zemí Visegrádské čtyřky a podle Hamáčka se dohodli na tom, že každá z těchto zemí přispěje do fondu pro Afriku sumou 8,5 milionu eur (zhruba 217 milionů korun). Tyto peníze budou využity na boj s ilegální migrací. „Dnes jsme se dohodli, že ve spolupráci s Itálií, která má na starosti tuto problematiku, tyto peníze půjdou na podporu libyjské pohraniční stráže,“ řekl Hamáček.
Peníze mají být použity na nákup čtyř hlídkových lodí a další část na provoz libyjské pobřežní stráže, na pohonné látky a údržbu lodí. „Je to konkrétní, a podle mě docela zásadní příspěvek zemí Visegrádu k řešení situace ve Středozemním moři,“ zdůraznil Hamáček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab