Havel byl filosoficky myslící státník, říká gruzínský exprezident Ševardnadze

22.12.2011 17:14 | Zprávy

Zatímco z Ruska se na zítřejší pohřeb Václava Havla nechystá ani prezident Medvěděv, ani premiér Putin, ze sousední Gruzie dorazí hned dva nejvyšší představitelé státu - současný prezident Michail Saakašvili a jeho předchůdce v úřadě Eduard Ševardnadze. Druhý jmenovaný na Havla se smutkem vzpomíná a říká, že Gruzínci si Havla velmi váží za to, že se jich zastal ve válce s Ruskem v roce 2008. Za zmínku stojí, že prezident Klaus v témže konfliktu Gruzii odsoudil.

Havel byl filosoficky myslící státník, říká gruzínský exprezident Ševardnadze
Foto: rep
Popisek: K úmrtí Václava Havla

Gruzie je zemí, kde se narodil Stalin. V těchto dnech tam však na nedávno zesnulého Václava Havla nahlížejí mnohem přátelštěji než u nesrovnatelně většího souseda Gruzie, v Rusku. Zatímco ruský prezident Medveděv zaslal pouze oficiální vyjádření soustrasti prostřednictvím ruské ambasády a na Havlův pohřeb se v žádném případě nechystá ani on, ani premiér Putin, tak z Gruzie na zítřejší smutný obřad přijedou hned dva nejvýznamnější představitelé státu – současný prezident Michail Saakašvili a jeho předchůdce v úřadě Eduard Ševardnadze, v naší zemi dobře známý jako bývalý sovětský ministr zahraničí.  Rozhovor s právě se Ševardnadzem přináší server Aktuálně.cz.

Rusko-gruzínská válka: Klaus versus Havel

Když v létě 2008 došlo k rusko–gruzínské válce, Havel se naprosto jednoznačně postavil za Gruzii., spolu s ním tak učinila česká vláda v čele s Mirkem Topolánkem (ODS). Za zmínku stojí, že prezident Klaus se postavil proti Gruzii.

"Když medvěd přepadne trpaslíka, aby se to aspoň vědělo a řeklo. Že trpaslík provedl chybné kroky, může být pravda, ale je třeba říct, kdo je ten hlavní agresor," prohlásil Václav Havel v roce 2008. Ševarnadze si ho za tato slova váží a není sám. V Gruzii se prý Havel těší velké úctě.  

Sledujeme téma Skon Václava Havla

„Zpráva o smrti Václava Havla mnou hluboce otřásla. Protože to je velká ztráta nejen pro český národ, ale i pro celý demokratický svět,“ prohlásil exprezident. Podle Ševarnadzeho byl Havel jediným disidentem, který jako prezident splnil očekávání světové veřejnosti, ale i samotného českého národa.

Bývalý sovětský ministr zahraničí se prý s Havlem setkal víckrát, ale v paměti umu utkvělo především setkání z roku 1994, kdy se Ševardnadze zastavil v Praze na pár hodin při cestě na návštěvu do USA. Při této příležitosti s Havlem dlouze debatovali a na Ševardnadzeho udělal Havel dojem coby filosoficky myslící státník.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

20:20 Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

Tlak funkce, spory s ministryní Janou Černochovou stejně jako neuspořádaný osobní život prý ústí v ř…