Mezi stěžejními tématy akce jsou letos mimo jiné překotné změny v arabském světě.
„Změny, obtíže a nestálost, kterým v současnosti čelí Sýrie, Egypt nebo Libye, nejsou výsledkem letošních povstání, posledních šesti měsíců. Jsou výsledkem ztracených desetiletí autoritářské vlády. Dá se očekávat, že pozitivní změny nenastanou během roku, bude to delší proces," řekl o vývoji v arabském světě podle rozhlasu představitel renomované organizace Freedomhouse Charles Walker.
„Podobně vidí situaci další host Fora 2000, francouzský filosof André Glucksman. Podle něho prý pokus o změnu může leckde selhat stejně jako v někdejší komunistické Evropě. Započatý trend je ale pozitivní," dodalo k Foru 2000 rádio.
Venku se protestovalo
Již v neděli se konal slavnostní večerní ceremoniál k zahájení Fora 2000. U Pražské křižovatky se při zahájení večera kvůli tomu sešlo několik desítek odpůrců nezávislého Kosova. Shromáždění proti nejmladšímu státu Evropy svolal poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, který má srbské kořeny.
Související:
"V Kosovu se porušují mezinárodní rezoluce, lidská práva. Vyhánějí se Srbové. Zdá se nám, že se o tom nemluví," řekl jeden z účastníků Václav Dvořák. Demonstranti drželi velkou srbskou vlajku a transparenty upozorňující například na organizovaný zločin v Kosovu.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb