Havlovo letiště? Nesnášel létání, nesouhlasí s iniciativou exprezidentův tajemník

28.12.2011 7:02 | Zprávy

Někdejší tajemník Václava Havla Vladimír Hanzel nesouhlasí s iniciativou přejmenovat Ruzyňské letiště v Praze podle nedávno zesnulého exprezidenta. Létání prý nesnášel a navíc je objekt komerční. Raději by viděl po Havlovi pojmenovanou nějakou kulturní nebo vzdělávací instituci.

Havlovo letiště? Nesnášel létání, nesouhlasí s iniciativou exprezidentův tajemník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotografie, květiny a svíčky. Typické zátiší vzpomínek na Václava Havla

S návrhem přejmenovat ruzyňské letiště na letiště Václava Havla přišel režisér a producent Fero Fenič. K výzvě se na internetu připojilo již zhruba 60 tisíc lidí, mimo jiné řada osobností kulturního a veřejného života. Ani Havlova rodina nemá podle dřívějšího Feničova vyjádření k návrhu výhrady, jeho bratr Ivan Havel se ženou podle něj text výzvy podpořili i podpisem.

Hanzel podle svých slov nepochybuje o tom, že je nápad veden čistými úmysly a snahou připomenout Havlův význam pro české novodobé dějiny. Vadí mu však, že přestože je letiště vstupní branou do země, je i komerční záležitostí. "Už toto je prvek v rozporu s povahou VH," uvedl bývalý prezidentův tajemník. Dodal, že se Havel nikdy nezbavil odporu k létání, pocit v něm prý naopak lety stále sílil. "Byl v tom věčný rozpor: Václav rád cestoval a poznával nové země, ale měl vždy potíž s cestováním letadlem. Nakonec ji pokaždé překonal svou obdivuhodně silnou vůlí," napsal Hanzel.

Havlovo jméno by podle Hanzela měly nést spíše divadlo, škola, knihovna, univerzita nebo koncertní sál. Pro instituci by to pak byl závazek, že bude působit v prezidentově duchu a podle jeho myšlenek. "Bylo by to neskonale důstojnější a smysluplnější nežli přejmenování letiště," uvedl někdejší Havlův spolupracovník.

Podepsaly už i významné osobnosti české kultury

Signatáři petice za letiště Václava Havla se obracejí na parlament a kompetentní státní orgány. Uvádějí, že si bývalý prezident zaslouží poctu, která nebude jen formálním uznáním, ale konkrétním odrazem jeho boje za svobodu. Pod textem výzvy jsou mimo jiné jména herců Jiřího Bartošky a Jiřího Lábuse, moderátora Marka Ebena, scenáristy Zdeňka Svěráka, režisérů Břetislava Rychlíka, Viktora Polesného, Heleny Třeštíkové a Olgy Sommerové, zpěvaček Marty Kubišové a Hany Hegerové, sportovkyně Věry Čáslavské, sochaře Davida Černého a dirigenta Libora Peška.

Ve světě nese jméno významných státníků řada letišť. Tím nejznámějším je asi letiště Johna Fitzgeralda Kennedyho v New Yorku. Toto jméno dostalo již 24. prosince 1963, tedy zhruba měsíc po Kennedyho smrti.

Bývalý československý a český prezident Havel zemřel ve věku 75 let v neděli 18. prosince na své chalupě v Hrádečku na Trutnovsku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par, čtk

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…