Heger odežene lidi od specialistů, péče je prý bezbřehá

12.07.2010 9:11 | Zprávy

Nebyl favoritem, přesto se ministrem zdravotnictví stal právě Leoš Heger z TOP 09. V rozhovoru pro časopis Týden ale odmítá, že by s ním nastávala éra medicíny pro bohaté a chudé.

Heger odežene lidi od specialistů, péče je prý bezbřehá

Za ministra Tomáše Julínka se ve zdravotnictví mluvilo o reformě, ale nakonec k ničemu podstatnému s výjimkou zavedení poplatků nedošlo. Také před posledními volbami se často skloňovalo slovo reforma, ale zatím se koaliční strany dohodly pouze na změnách při placení poplatků. „Poplatky se otevřely, protože budily velkou pozornost," zdůvodňuje pro časopis Týden nominovaný ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Podle bývalého ředitele nemocnice v Hradci Králové je třeba ošetřit pohyb pacienta po systému, protože tam je ještě velký prostor pro úspory. Jedním z nově zavedených kroků je i platba dvou set korun za každou přímou návštěvu u specialisty. „Poplatky mají bránit bezbřehosti péče a tohle je první razantní krok. Řadě lidí by stačila péče u obvodního lékaře. Přitom specialista je pro systém vždycky dražší," vysvětluje Heger.

V seznamech na operace by bohatí chudé přeskakovat neměli

Koalice se také dohodla, že by si lidé měli levné léky platit v lékárnách ze svého. „Mělo by se to odvíjet od stanovené maximální úhrady, kterou platí pojišťovna. Dá se to nastavit na minimální balení, v jakém se lék vyrábí. Pokud se zvolí cena 50 korun, tak za balení, kde je deset tablet," rýsuje obrysy plateb za léky budoucí šéf resortu zdravotnictví.

Heger plánuje zavést transparentní čekací seznamy na operace a další druhy péče. Odmítá však představu, že by se pacient připlacením nadstandardu posunul výše. „Pokud to nemá důvod medicínský, pacient by neměl mít možnost v normální veřejnoprávní nemocnici předběhnout. To bych pokládal skutečně za medicínu pro chudé a bohaté," říká Heger a dodává, že bohatý člověk by měl mít možnost najít si privátní nemocnici, která bude mít čekací doby kratší.

Je třeba si posvítit na rozdělování veřejných peněz pojišťovnami

Už příští rok se má zdravotní systém propadnout do desetimiliardové ztráty. „Je třeba pátrat, kde peníze utíkají a jak pojišťovny rozdělují veřejné peníze. I já slýchám vyprávět historky, jak se dohodne šéf pojišťovny se zdravotnickým zařízením, dá mu lepší smlouvu, větší úhrady, a pak se o to spolu rozdělí," upozorňuje budoucí ministr na možné úniky. Těm by šlo také zamezit pečlivějším dohledem nad předepisováním léků, což souvisí s tím, jak lékaře obcházejí dealeři.

Čtěte také:

Heger: Místo regulace by měl poplatek připomínat, jak je zdravotnictví drahé 

Možná budeme u lékaře platit víc, ale systém bude vlídný 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …