Hegseth ministrem obrany USA. Bude se řešit i Tchaj-wan, jde o čas

25.01.2025 9:03 | Monitoring

Senát Kongresu USA schválil Peta Hegsetha do funkce ministra obrany poměrem hlasů 51:50, přičemž rozhodující hlas odevzdal J. D. Vance, jenž z titulu funkce viceprezidenta je předsedou Senátu. Hlasování bylo teprve druhým případem v historii, kdy viceprezident musel rozhodnout o nerozhodném výsledku u kandidáta na člena kabinetu. Hegseth, který čelil obvinění ze sexuálního násilí, se zavázal k zefektivnění byrokracie a k odstranění tzv. „woke“ politiky v Pentagonu. Do popředí se navíc znovu dostává otázka Tchaj-wanu, mezitím co se Čína připravuje na invazi.

Hegseth ministrem obrany USA. Bude se řešit i Tchaj-wan, jde o čas
Foto: Screen X Shawna Ryana
Popisek: Pete Hegseth

Viceprezident J. D. Vance rozhodl hlasováním v Senátu a po prvním nerozhodném výsledku 50:50, informuje NBC News. Hlasování bylo neobvyklé i proto, že tři republikánští senátoři, Mitch McConnell z Kentucky, Lisa Murkowski z Aljašky a Susan Collinsová z Maine, se spojili s demokraty a hlasovali proti Hegsethovi, kterého na post nominoval Donald Trump.

I předchozího hlasování o Hegsethově nominaci bylo jen těsně schváleno poměrem 51:49. Collinsová a Murkowski byli mezi těmi, kdo hlasovali za blokování Hegsetha v dřívějším hlasování, a také veřejně vyjádřili svůj nesouhlas s jeho kandidaturou. Hegsetha nakonec podpořil i senátor Thom Tillis ze Severní Karolíny.

Podle CNN právě hlasování v Senátu o Hegsethovi bylo teprve druhým případem v historii, kdy viceprezident rozhodl o výsledku nerozhodného hlasování u kandidáta na člena kabinetu. Prvním takovým případem bylo schválení Betsy DeVosové do čela ministerstva školství v roce 2017, kdy rozhodující hlas přidal tehdejší viceprezident Mike Pence.

„Myslel jsem, že jsem s hlasováním v Senátu už skončil,“ napsal vtipně na sociální síti X pak J. D. Vance, který v Senátu za stát Ohio zasedal v letech 2023 až 2025.

Hegseth, který v minulosti čelil obviněním ze sexuálního násilí, nadužívání alkoholu a špatného finančního řízení charitativních organizací pro veterány – vše popřel. Zavázal se zefektivnit byrokracii ministerstva obrany a odstranit z něj „woke“ politiku. Přislíbil, že zajistí, aby povyšování v Pentagonu bylo založeno pouze na zásluhách – nikoliv na tzv. kvótách pro ženy či pro menšiny, informovala agentura NPR.

Proces Hegsethova jmenování do funkce by mělo završit složení přísahy v Bílém domě v sobotu ráno. Prezident Trump mu k schválení Senátem už pogratuloval.

„Gratuluji Peteu Hegsethovi. Bude z něj skvělý ministr obrany,“ napsal na platformě Truth Social prezident Donald Trump.

Otázkou je Tchaj-wan

Pro Pentagon je v současné době zásadní otázkou ostrovní stát Tchaj-wan (oficiálně Čínská republika), a to jak kvůli jeho strategické poloze ovlivňující klíčové námořní trasy a regionální bezpečnost, tak kvůli významu pro americko-čínské vztahy. Podle novináře a bývalého vojáka námořní pěchoty Juliana McBridea ovšem nyní Tchaj-wan stojí před zvýšeným rizikem invaze ze strany Čínské lidové republiky (ČLR), která čím dál tím víc vyjadřuje svůj záměr o „sjednocení“.

ČLR ve své snaze „sjednotit“ ostrov diplomaticky či vojensky podporuje rozvoj svého námořnictva a letectva. V rámci této snahy byla vybudována obrovská flotila, která nyní převyšuje velikost námořnictva USA a je primárně soustředěna ve východní Asii.

Odpovědí Tchaj-wanu na hrozbu je koncept tzv. „asymetrické války“, tedy využití geografického a topografického charakteru ostrova, včetně hornatých oblastí, které jsou ideální pro guerillové taktiky a partyzánský odpor. Tchajwanská obranná strategie je navržena tak, aby v případě čínské invaze zvýšila náklady na vojenské operace a logistiku, včetně cílených sabotáží a přerušení dodavatelských řetězců. Tchaj-wan také stále usiluje o mezinárodní podporu a modernizuje své ozbrojené síly. Nedávno Tchaj-wan pořídil torpédoborce Aegis, letouny F-35, čtyři sta raket protivzdušné obrany Patriot a protilodní střely.

„Různé instituce v současnosti připravují krizové situace pro námořní útok a případnou blokádu ostrovního státu,“ tvrdí novinář McBride ve svém komentáři pro server 19fortyfive. Invaze na Tchaj-wan je dle jeho názoru již pouze otázkou času. „Nedávné zprávy navíc ukázaly, že vznikají těžké bárky pro efektivnější vylodění vojáků a vybavení, což naznačuje, že vládnoucí komunistická strana se pro invazi rozhodla a že může nastat pouze ‚kdy‘, nikoli ‚jestli‘,“ dodává McBride. Zatím však Čínská republika pokračuje v přípravách na možnou blokádu Tchaj-wanu a intenzivně posiluje své letecké kapacity.

Spojené státy a jejich spojenci, včetně Japonska, které samo zvyšuje své vojenské kapacity v reakci na čínské aktivity, intenzivně sledují situaci a připravují se na potenciální konflikty. Ozbrojené síly USA reorganizují své jednotky a zvyšují námořní kapacity. Podle novináře McBrida totiž právě přímá intervence USA a případná pomoc spojenců, jako například Japonska, by mohla představovat největší překážku proti hrozbě potenciálního dobytí Tchaj-wanu.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 16 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Unikl návrh, co se má stát s Ukrajinou

8:00 Unikl návrh, co se má stát s Ukrajinou

Postup ruských sil na Ukrajině zrychluje. Podle analytika Simplicia padají ukrajinské pevnosti „jako…