Viceprezident J. D. Vance rozhodl hlasováním v Senátu a po prvním nerozhodném výsledku 50:50, informuje NBC News. Hlasování bylo neobvyklé i proto, že tři republikánští senátoři, Mitch McConnell z Kentucky, Lisa Murkowski z Aljašky a Susan Collinsová z Maine, se spojili s demokraty a hlasovali proti Hegsethovi, kterého na post nominoval Donald Trump.
I předchozího hlasování o Hegsethově nominaci bylo jen těsně schváleno poměrem 51:49. Collinsová a Murkowski byli mezi těmi, kdo hlasovali za blokování Hegsetha v dřívějším hlasování, a také veřejně vyjádřili svůj nesouhlas s jeho kandidaturou. Hegsetha nakonec podpořil i senátor Thom Tillis ze Severní Karolíny.
Podle CNN právě hlasování v Senátu o Hegsethovi bylo teprve druhým případem v historii, kdy viceprezident rozhodl o výsledku nerozhodného hlasování u kandidáta na člena kabinetu. Prvním takovým případem bylo schválení Betsy DeVosové do čela ministerstva školství v roce 2017, kdy rozhodující hlas přidal tehdejší viceprezident Mike Pence.
„Myslel jsem, že jsem s hlasováním v Senátu už skončil,“ napsal vtipně na sociální síti X pak J. D. Vance, který v Senátu za stát Ohio zasedal v letech 2023 až 2025.
I thought I was done voting in the senate ??
— JD Vance (@JDVance) January 25, 2025
Hegseth, který v minulosti čelil obviněním ze sexuálního násilí, nadužívání alkoholu a špatného finančního řízení charitativních organizací pro veterány – vše popřel. Zavázal se zefektivnit byrokracii ministerstva obrany a odstranit z něj „woke“ politiku. Přislíbil, že zajistí, aby povyšování v Pentagonu bylo založeno pouze na zásluhách – nikoliv na tzv. kvótách pro ženy či pro menšiny, informovala agentura NPR.
Proces Hegsethova jmenování do funkce by mělo završit složení přísahy v Bílém domě v sobotu ráno. Prezident Trump mu k schválení Senátem už pogratuloval.
„Gratuluji Peteu Hegsethovi. Bude z něj skvělý ministr obrany,“ napsal na platformě Truth Social prezident Donald Trump.
Otázkou je Tchaj-wan
Pro Pentagon je v současné době zásadní otázkou ostrovní stát Tchaj-wan (oficiálně Čínská republika), a to jak kvůli jeho strategické poloze ovlivňující klíčové námořní trasy a regionální bezpečnost, tak kvůli významu pro americko-čínské vztahy. Podle novináře a bývalého vojáka námořní pěchoty Juliana McBridea ovšem nyní Tchaj-wan stojí před zvýšeným rizikem invaze ze strany Čínské lidové republiky (ČLR), která čím dál tím víc vyjadřuje svůj záměr o „sjednocení“.
ČLR ve své snaze „sjednotit“ ostrov diplomaticky či vojensky podporuje rozvoj svého námořnictva a letectva. V rámci této snahy byla vybudována obrovská flotila, která nyní převyšuje velikost námořnictva USA a je primárně soustředěna ve východní Asii.
Odpovědí Tchaj-wanu na hrozbu je koncept tzv. „asymetrické války“, tedy využití geografického a topografického charakteru ostrova, včetně hornatých oblastí, které jsou ideální pro guerillové taktiky a partyzánský odpor. Tchajwanská obranná strategie je navržena tak, aby v případě čínské invaze zvýšila náklady na vojenské operace a logistiku, včetně cílených sabotáží a přerušení dodavatelských řetězců. Tchaj-wan také stále usiluje o mezinárodní podporu a modernizuje své ozbrojené síly. Nedávno Tchaj-wan pořídil torpédoborce Aegis, letouny F-35, čtyři sta raket protivzdušné obrany Patriot a protilodní střely.
„Různé instituce v současnosti připravují krizové situace pro námořní útok a případnou blokádu ostrovního státu,“ tvrdí novinář McBride ve svém komentáři pro server 19fortyfive. Invaze na Tchaj-wan je dle jeho názoru již pouze otázkou času. „Nedávné zprávy navíc ukázaly, že vznikají těžké bárky pro efektivnější vylodění vojáků a vybavení, což naznačuje, že vládnoucí komunistická strana se pro invazi rozhodla a že může nastat pouze ‚kdy‘, nikoli ‚jestli‘,“ dodává McBride. Zatím však Čínská republika pokračuje v přípravách na možnou blokádu Tchaj-wanu a intenzivně posiluje své letecké kapacity.
Spojené státy a jejich spojenci, včetně Japonska, které samo zvyšuje své vojenské kapacity v reakci na čínské aktivity, intenzivně sledují situaci a připravují se na potenciální konflikty. Ozbrojené síly USA reorganizují své jednotky a zvyšují námořní kapacity. Podle novináře McBrida totiž právě přímá intervence USA a případná pomoc spojenců, jako například Japonska, by mohla představovat největší překážku proti hrozbě potenciálního dobytí Tchaj-wanu.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová