Pane hejtmane, jak byste stručně hodnotil uplynulý rok? Považujete jej za úspěšný?
Přes všechny peripetie na centrální úrovni konstatuji, že uplynulý rok byl v podstatě úspěšný. Začnu možná netradičně tím, že nás nepotkala žádná živelná katastrofa jako povodně nebo větší průmyslové havárie, což je možná pro mnohé zvláštní, že s tím začínám. Jinak se nám ale také podařilo investovat za více než miliardu korun.
A jaké jsou vaše priority pro ten rok letošní? Jaké hlavní investice letos plánujete?
Plánujeme opět investice ve výši 1 miliardy 69 milionů korun. Z toho půjde do oblasti školství téměř 330 milionů na 16 investičních akcí, do oblasti sociálních služeb přes 501 milionů na 18 investičních akcí, do oblasti zdravotnictví téměř 300 milionů na 9 investičních akcí a do oblasti kultury přes 75 milionů korun na 4 investiční akce.
Jedním z nejpalčivějších problémů kraje je nezaměstnanost a s tím související sociální problémy. Vy jste sice již v minulosti dával vinu především Nečasově vládě, co se ale vy osobně snažíte dělat pro to, aby se situace změnila? Již letos by díky dotacím mělo dojít k pozitivní změně v systému financování služeb a, jak uvádíte na svých stránkách, od roku 2015 se má zásadním způsobem změnit systém financování sociálních služeb. Co to znamená pro občany?
Nejdříve k tomu, co se snažíme dělat pro řešení nezaměstnanosti. Jedna z cest je právě to, že jsme významný investor, který díky těmto investicím dává lidem práci. Máme ale také tým lidí složený jak ze zástupců kraje, tak firem, kde se snažíme hledat cesty, jak zmírnit dopady hospodářské krize a zvýšit zaměstnanost. Další z cest je pakt zaměstnanosti, který se po vzoru a zkušenostech Moravskoslezského kraje chystáme v nejbližších dnech realizovat.
Pokud se budeme bavit o financování sociálních služeb od roku 2015, které má být převedeno na kraje, nebude-li to doprovázeno finančními prostředky, tak to nemá smysl. Očekáváme, že ruku v ruce v rozpočtovém určení daní budou kraji převedeny finance ve výši referenčního roku 2010, tj. minimálně ve výši 8 miliard korun.
A co v tomto směru očekáváte od rodící se vlády?
V tomto směru tedy očekáváme od rodící se vlády právě to, že tyto záležitosti budou zohledněny, že pokud přejdou veškeré kompetence, co se týkají podpory sociálních služeb, na kraje, že také v rozpočtovém určení daní k tomu přijdou patřičné finance. To se týká všech agend, které přejdou na kraje nad rámec jejich současných kompetencí, že přijdou s příslušnými finančními prostředky. Očekáváme také, že bude fungovat aktivní politika zaměstnanosti a tedy například nesmysl, který nastal převedením výplaty sociálních dávek na úřady práce, bude zrušen. Kvůli této zatěžující agendě musely úřady práce rezignovat na aktivní působení na zaměstnanost, protože mají problém se vypořádat s výplatou dávek.
Jestliže se ještě pozastavíme u nezaměstnanosti, co je největším problémem kraje při vyjednávání s potencionálními investory?
V našem kraji je to dopravní dostupnost, protože dopravní infrastruktura vyšších tříd komunikací stojí, ať jde o R49, R55 či R35. Další velký problém je, že v průmyslové zóně v Holešově se zvýšilo na více než desetinásobek vynětí ze zemědělského půdního fondu, což samozřejmě investory odrazuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková