Od počátku války na Ukrajině patří region mezi nejvíce zatížené kraje po Praze a středních Čechách. Už v době covidové krize se osvědčila komunikace se zaměstnavateli a touto cestou šel kraj také nyní, řekl dnes ČTK hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Podle něj je zaměstnanost vysoká díky spolupráci úřadu práce i dalších regionálních složek řešících uprchlickou krizi.
V Plzeňském kraji je aktuálně registrováno zhruba 26.000 ukrajinských uprchlíků, přes Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Plzni (KACPU) jich prošlo do neděle zhruba 23.700, o víkendu už jen menší desítky. KACPU zajistilo ubytování 2300 uprchlíkům. „Z příchozích je v kraji zhruba 7300 dětí ve věku tři až 18 let, z toho přes 2000 navštěvuje adaptační skupiny, školy a školky," uvedla mluvčí kraje Eva Mertlová.
Podle ní je kraj nejlepší v zaměstnávání uprchlíků. Aktuálně jich v ČR pracuje téměř 51.000, z toho v Plzeňském kraji je to podle evidence Úřadu práce v Plzni 7720. „I přesto, že jsme dlouhodobě krajem s vysokým počtem uprchlíků, umíme si s tím poradit. Podařilo se nám pozitivně motivovat a následně zaměstnat téměř 8000 uprchlíků. Považujeme to za velmi dobrý výsledek s ohledem na vysoký počet registrovaných. Poděkování patří hlavně kolegům z úřadu práce, kteří s nimi denně pracují," dodal hejtman.
Podle aktuálních informací z Úřadu práce ČR (ÚP), které poskytlo ČTK vedení kraje, využilo podle zaměstnavatelů od 24. února možnost pracovat v ČR přes 50.700 občanů Ukrajiny pod dočasnou ochranou. „Nastupují na pozice ve výrobě, v oblasti těžby a stavebnictví a třeba v dopravě. Zpravidla se jedná o dlouhodobě neobsazená pracovní místa," uvedl ÚP. Nejvíce občanů Ukrajiny pracuje podle úřadu momentálně v Plzeňském kraji, ve Středočeském je to zhruba 7200 osob a v Jihomoravském téměř 5300. Nejčastěji jako dělníci na montáži výrobků a zařízení, pomocní pracovníci v těžbě a stavebnictví, ve výrobě, dopravě i jako uklízeči.
Občané Ukrajiny prchající před válkou, kteří mají pobytové vízum za účelem dočasné ochrany, nepotřebují aktuálně povolení k zaměstnání ani zaměstnanecké karty. Nemusí se spoléhat na zprostředkovatele, uvedl ÚP. Mohou si najít sami zaměstnání u každé firmy, která hledá pracovníky. Jednou z nejčastějších překážek pro výkon především kvalifikovaných profesí je jazyková bariéra, dodala Mertlová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.