Kissinger očekává, že po válce na Ukrajině bude muset Rusko minimálně přehodnotit svůj vztah k Evropě a k NATO a „není tak moudré zaujmout nepřátelský postoj ke dvěma protivníkům způsobem, který je spojí“.
- Původní zdroj ZDE
Obě země, Rusko a Čínu, podle něj spojuje „protizápadní“ politika, i když je to Peking, kdo tahá za delší konec. Před ruskou invazí na Ukrajinu se sešel na olympiádě prezident Putin s prezidentem Si a uzavřeli řadu dvoustranných dohod, které dále posílily především vzájemné ekonomické vazby.
Objevily se spekulace, zda prezidenti Ruska a Číny jednali tehdy i o chystaném ruském útoku na Ukrajinu. Peking v určitých ohledech umožňuje sankcionovanému Rusku provádět svou politiku a obchody, ale uznává ukrajinskou územní celistvost a rétoricky deklaruje mírové řešení. Na situaci tak profituje, i když právě ne všechny zájmy obou zemí jsou identické, jak upozorňuje i Kissinger.
V souvislosti s obavami Kissingera může být to, že USA v posledních měsících zintenzivnily své vztahy, zvláště vojenské, se svými tradičními spojenci v Tichomoří, na úkor stále asertivnější Číny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.