Nadace knížete z Lichtenštejna Česku navrhuje, že se vzdá všech vlastnických nároků i možného odškodnění, pokud Česko vloží všechny žalované památky a pozemky do společného fondu, jenž by vedla správní rada jmenovaná oběma stranami.
Herman připomenul, že byl majetek, o který se vedou spory, odebrán po druhé světové válce v rámci Benešových dekretů. „Ačkoli bylo Lichtenštejnsko během války neutrálním státem, česká strana s ním žádnou dohodu o navrácení majetku neuzavřela. Navržený smír je prvním krokem k nápravě nedořešených křivd, které se v minulosti staly,“ komentuje exministr dění kolem majetku, které způsobilo, že až do roku 2009 Lichtenštejnsko neuznávalo nezávislost České republiky a nebyly navázány vzájemné diplomatické vztahy.
Podle názoru Lichtenštejnů byl majetek na základě Benešových dekretů zabaven protiprávně, protože poslední držitel rodových majetků František Josef II. nebyl občanem Německa, ale Lichtenštejnska, které bylo v druhé světové válce neutrálním státem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas