Historik Stehlík udeřil: Než přišel Krym, na Koněva si nikdo nevzpomněl! A slova o mnichovské dohodě

23.09.2020 18:29 | Zprávy

Vojenský historik Eduard Stehlík kandiduje do Senátu na Praze 9 a 14 za ODS a KDU-ČSL. V české politice se podle něj stále více vytahují historická témata, o kterých se domníval, že jsou už pryč. „Někdo si to vyhodnotil jako věc, se kterou se dá úspěšně pracovat,“ domnívá se Stehlík. A můžeme odpustit okupaci v roce 1968? Historik poskytl rozhovor stanici CNN Prima News.

Historik Stehlík udeřil: Než přišel Krym, na Koněva si nikdo nevzpomněl! A slova o mnichovské dohodě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Historik a ředitel památníku Lidice se představil jako kandidát do Senátu. Podporovat ho budou ODS a KDU-ČSL

Na otázku, proč kandiduje do Senátu a zda to byl vůbec jeho nápad, Stehlík odpověděl, že ne. Kandidatura prý souvisí s jeho odchodem z armády: „V závěru loňského roku jsem končil po téměř třiceti letech v armádě a právě tehdy se mi ozval Miloš Vystrčil, pozvali si mě k sobě ještě s Jaroslavem Kuberou a tato nabídka padla od nich.“

Jako logické pokračování své kariéry Stehlík ale Senát nevidí. „Já jsem o politické dráze neuvažoval. Ještě před rokem jsem počítal s tím, že zůstanu v uniformě. Ale když jsem armádu opouštěl, někteří lidé mi říkali, že by byla škoda, kdybych některá témata opustil, a že v Senátu by byl můj hlas víc slyšet.“

Senát si vybral před Poslaneckou sněmovnou také údajně proto, že se mu líbí, jak se tam pracuje. Na Senátu mu prý vždy imponovala schopnost dohodnout se na zásadních věcech ve prospěch České republiky bez ohledu na stranickou příslušnost. „A já také vždy lidi hodnotím podle toho, co říkají, co dělají a co umějí, a ne podle jejich politické příslušnosti. Tak i proto právě Senát, který navíc podle mého názoru může výrazně přispět ke zkulturnění naší politické scény, a to my opravdu potřebujeme jako sůl.“ Domnívá se Stehlík.

V případě, že by uspěl, chtěl by se věnovat zejména sociální oblasti, péči o seniory a hendikepované. „Druhá je oblast vědy a vzdělávání, protože jsem původním vzděláním učitel. A v neposlední řadě jsou to pochopitelně oblasti bezpečnosti a zahraničních vztahů. Za své kariéry v armádě jsem navázal řadu zahraničních kontaktů, absolvoval mnoho, často velice složitých jednání na mezinárodní úrovni, takže si dovedu představit, že bych mohl být i v této oblasti svými zkušenostmi užitečný.“

Ve společnosti teď podle něj rezonují historická témata. Zmínil třeba případ mariánského sloupu. Podle Stehlíka často lidé věří legendám, ale skutečnost není podle něj černobílá. U některých lidí má pak pocit, že tato témata vytahují a překrucují schválně. „Sem patří i snaha některých lidí vykreslovat nás Čechy jako národ Švejků a kolaborantů, přestože to není pravda.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

20:52 Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

Prezident Miloš Zeman v pořadu Jak TO je s moderátorem Markem Stonišem komentoval aktuální politické…