Hitler! Václav Klaus hrozivě o smlouvě, kterou právě podepsali Merkelová a Macron

22.01.2019 12:47 | Zprávy

Velká Británie se chystá na vystoupení z EU a Francie a Německo na užší spolupráci. Alespoň to vyplývá ze smlouvy, kterou Angela Merkelová a Emmanuel Macron podepsali v Cáchách. Co se v návrhu smlouvy řeší přinesla BBC. Na iDnesu tuto smlouvu nikterak pochvalně komentoval Václav Klaus starší. Varuje před ambicemi Německa a všímá si frází o „vnitřních nepřátelích“.

Hitler! Václav Klaus hrozivě o smlouvě, kterou právě podepsali Merkelová a Macron
Foto: literarky.cz
Popisek: Kancléřka Merkelová a prezident Macron

O tom, co by měla nová dohoda znamenat, informovala BBC. Podle předběžného znění se Francie a Německo chystají dohodnout společné pozice a postoje k problémům EU a formalizovat tak svou dosavadní spolupráci. A stejné postoje by měly zaujímat i v OSN. Společné pozice by měly být nalezeny v otázce vnější i vnitřní bezpečnosti, a dohody má podpořit „schopnost Evropy jednat suverénně“.

Obě země by se měly zavázat k prohloubení ekonomické integrace v rámci francouzsko-německé ekonomické zóny, dále k rozvoji vojenských schopností Evropy investováním, aby byly pokryty „mezery ve schopnostech“, čímž by se posílila EU a NATO. V obou armádách by se prý měla podporovat „společná kultura“ a společné mise. U mladých lidí by se prý měly podporovat výměnné pobyty a výuka jazyků obou zemí.

Celý článek ZDE

Co to pro ostatní státy v Evropě znamená, píše na iDnes Václav Klaus starší. „V podstatě nám říkají, že je pro ně vytváření autentické evropské integrace příliš pomalé a že na ty, kteří evropský integrační proces brzdí, se už nebudou ohlížet. Mají k tomu každý z nich jiné důvody. Emmanuel Macron chce stát v čele Evropy, Angela Merkelová chce, aby na ni bylo v dobrém vzpomínáno,“ míní bývalý prezident a častý kritik EU.

Říká, že by nás to zajímat nemuselo. „Chtějí-li Francie s Německem vytvořit superstát (a společnou francouzsko-německou vládu), ať si to dělají. Ať se k nim dokonce, kdo chce, přidá.“ Ale je to podle Klause náznak vytváření paralelního integračního projektu k dosavadní EU. A to už nás, dle jeho názoru, zajímat musí. Obává se, že by se politická reprezentace mohla „servilně“ přidat.

„Má jít o revizi výsledků druhé světové války tím, že by se Německo stalo stálým členem Rady bezpečnosti OSN? Rozumíme tím správně, že ne vedle Francie, ale místo Francie, respektive že by se členem Rady bezpečnosti stala nová entita Frankoněmecko? Má být vytvořena ‚francouzsko-německá hospodářská zóna‘ se společnými ‚pravidly‘. Znamená to, že to budou jiná ekonomická pravidla, než která dnes platí v EU? Více centralistická, nebo více tržní než v dosavadní EU?“ ptá se Klaus na důsledky údajně 16-ti stránkové smlouvy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …