Městský soud v Praze rozhodl, že případ není promlčený. Dvěma ze tří „přisluhovačů minulého režimu" soud uložil trest vězení, třetí vyvázl s podmínečným trestem. Pro Petra Placáka je toto rozhodnutí zadostiučiněním. Ale co to znamená pro nás ostatní, ptá se Luděk Navara.
Někdo prý řekne, že nic, protože šlo o jejich soukromou válku. Jiný to prý ale může vidět jinak: Na světě nejsou soukromé války. „Možná ten vzkaz od soudu zní takto: Stejně jako nebyl promlčený případ Placák, není promlčená ani naše komunistická minulost, která začala tak dávno," píše autor komentáře.
Komunismus nás podle redaktora zasáhl mnohem více, než sami tušíme, a hlouběji, než cítíme. „Jsme děti minulého režimu i tehdy, když si na něj sotva vzpomínáme. Není to promlčená minulost, stejně jako to není minulost za tlustou čarou," podotýká Navara.
Nepromlčení. Klíč k pochopení a k budoucnosti
Boj za demokratické hodnoty nikdy nemůže skončit. Proto je prý dobré, když si připomínáme, jak snadno v únoru 1948 padl demokratický režim. To výročí je podle Navary důležité pro budoucnost, nikoli pro minulost.
Dějiny tyranií nejsou podle autora nikdy jen dějinami tyranií, ale i dějinami těch, kteří se tyraniím (ne)stavěli na odpor. Jeden tyran prý vždy otevírá cestu jinému. To je podle redaktora součástí poselství „února 1948": Nesvobodné režimy se navzájem posilují, i když to tak nemusí vypadat na první pohled.
Klíčem k pochopení toho všeho je prý „nepromlčení" v tom nejširším slova smyslu. „Stejně jako jsou zločiny, které nejde nestíhat, jsou dějinné události, kterými se nelze nezabývat: Nezkoumat je a nehledat v nich klíč k budoucnosti, i když to někdy na první pohled vypadá jako naprostá ztráta času," uzavírá Luděk Navara pro MF Dnes.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr