Podle německého ministra vnitra Thomase de Maiziéra sociální média, na kterých kolovalo mnoho protichůdných verzí o dění v pátečním Mnichově, negativně ovlivnily bezpečnostní operaci.
Médiím sdělil, že zatím není zcela jasné, jestli bylo vše dopředu naplánováno. Nicméně v průběhu rozhovoru před šířením dezinformací varoval. „Lidé, kteří je šíří, mohou být podle zákona potrestáni,“ uvedl.
Německý ministr dále zmínil, že právě šíření různých dezinformací na sociálních sítích dovedlo mnoho lidí k názoru, že páteční útok měli na svědomí až tři střelci.
S lehce kontroverzním prohlášením přišel v pondělí ráno i tiskový mluvčí německé kancléřky Merkelové Stephan Mayer, který popřel, že by německá politika „otevřených dveří“ mohla souviset s nárůstem útoků v Bavorsku.
Na druhou stranu ovšem v rozhovoru pro BBC přiznal, že je v německé migrační politice stále ještě „mnoho prostoru pro zlepšení“.
„V posledním týdnu jsme zaznamenali tři otřesné incidenty,“ uvedl. Poté ovšem doplnil, že je třeba mezi jednotlivými útoky „vidět rozdíly“. „Ten strašný útok, který se minulý pátek odehrál v Mnichově, neměl absolutně vůbec nic společného s německou uprchlickou politikou. Jednalo se o osmnáctiletého chlapce z Mnichova, jehož rodiče také žijí v Mnichově,“ uvedl.
Nedělní útok v bavorském Ansbachu podle Mayera by již mohl být klasifikován jako „islámský“, zatím ještě ovšem probíhá vyšetřování a všechny okolnosti tak nejsou zcela zřejmé.
„Mnoho informací naznačuje tomu, že Syřan, který včera zaútočil v Ansbachu, byl islamista. Je známé, že již v minulosti porušil zákon. Jeho žádost o azyl byla zamítnuta. Bohužel jej ovšem nebylo možné odeslat zpět do Sýrie. Chybu ovšem nevidím v naší migrační politice,“ uvedl.
Mayer si je podle svých vlastních slov dobře vědom toho, že mezi německou veřejností velmi rychle narůstá pocit nervozity. Za německou migrační politikou ovšem stojí.
„Byli jsme otevřeni syrským uprchlíkům. V Sýrii se dějí skutečně příšerné věci, je to největší humanitární katastrofa. Z toho nelze vinit Angelu Merkelovou ani její migrační politiku,“ prohlásil.
„Máme důvodné podezření, že se mezi uprchlíky vyskytují bojovníci z Islámského státu. Samozřejmě, že ti migranti, jejichž žádost o azyl je zamítnuta, musí být odesláni zpět. Musíme důkladně zkontrolovat každého, kdo překročí rakousko-německé hranice. Musíme je registrovat. Práce našich úřadů se musí zlepšit,“ dodal mluvčí Merkelové.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib