Hňupa ze mě dělat nebudete. Odpůrci Babiše řvali na vyšetřovatele a ten... To se nevidí

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

08.09.2021 12:10 | Ze sítí

Tváříte se, jak vám jde o ryby nebo o Bečvu a ve skutečnosti vám jde jenom o Babiše. Policejní vyšetřovatel kauzy otrávené řeky, který se na sociálních sítích snažil hájit práci policie, došel po několika desítkách příspěvků k závěru, že debata s laiky bez informací je bezpředmětná. A od plic jim to také napsal, což je u policejního vyšetřovatele poměrně raritní.

Hňupa ze mě dělat nebudete. Odpůrci Babiše řvali na vyšetřovatele a ten... To se nevidí
Foto: Speciál 360°: Hlas lidu - předvolební debata CNN Prima NEWS
Popisek: Premiér Andrej Babiš v předvolební debatě na CNN Prima News.

Pan Jiří Hovorka je ve Vsetíně policejním vyšetřovatelem a vyšetřuje případ loňské otravy řeky Bečvy. Na sociálních sítích se dostal do ostré přestřelky s občany, kterým se snažil trpělivě vysvětlovat, že mohou nesnášet Babiše, ale neměli by ignorovat fakta.

Spor se týkal experimentu, který před pár dny na Bečvě prováděla skupina vědců a rybářů. Ta chtěla prokázat nesmyslnou argumentaci soudního znalce Jiřího Klicpery, který tvrdí, že kyanid, který měl zabít v řece vše živé v délce několika kilometrů, se do ní dostal z výpustě patřící chemičce v Rožnově. Část odborné veřejnosti o tom pochybuje, protože ryby začaly umírat až několik kilometrů pod touto výpustí a ukazují spíše na kanál chemičky DEZA ve Valašském Meziříčí.

Ta patří do holdingu Agrofert, který má ve svěřeneckém fondu uložený předseda vlády Andrej Babiš, proto mnozí mají jasno. Zejména kvůli řadě chyb, které podle nich měla napáchat Česká inspekce životního prostředí, podřízená Babišovu stranickému kolegovi Richardu Brabcovi.

Policie od června na základě posudku soudního znalce Klicpery stíhá společnost Energoaqua, která provozuje chemičku v Rožnově. Kvůli přetrvávajícím pochybnostem se ale skupina vědců a rybářů rozhodla provést vlastní experiment, při kterém vylila do řeky v Rožnově solný roztok a ověřovala, zda se naplní závěry experimentu soudního znalce Klicpery.

Experiment podle nich jeho závěry zcela vyvrátil. Pár dní poté se ale objevila zpráva, že Česká inspekce životního prostředí začala stíhat organizátory pokusu za vylití solného roztoku do řeky.

Pod článkem o stíhání organizátorů experimentu, který měli zaštiťovat i vědci z Akademie věd, se rozproudila debata, do které se zapojil i policejní vyšetřovatel Hovorka. Ten byl mediální tváří vyšetřování už v minulosti, když poskytl rozhovor Jakubu Patočkovi z Deníku Referendum.

VÍCE ZDE

„Takže dle Vás je v pořádku, když si do vody každý lije, co ho napadne ...dle mého názoru to v pořádku není,“ podivil se v diskusi. A dodal, že experiment, který je proveden špatně, nic nedokazuje a jako vyšetřovatel jej nebere vážně.

Na základě pochybností jiných diskutujících zopakoval, že pokus nebyl proveden správně a hlavně neměl povolení podle zákona o vodách. Lidem by místo pochybností o vyšetřování spíše mělo být divné, že závěry certifikovaného znalce zpochybňují „laici“ na úrovni rybářského spolku.

Následovala další řada poznámek odpůrců, od zpochybňování kompetence znalce Klicpery na základě jeho podivných mediálních výstupů, až po vzkaz „nedělejte tady ze sebe hňupa a běžte se raději vyfotit s Hamáčkem“, což odkazovalo k fotografii na Hovorkově Facebooku, kde je vyšetřovatel s ministrem vnitra.

„Hňupa tak můžete dělat sám ze sebe ...když o tom nic nevíte, tak se k tomu raději nevyjadřujte,“ odvětil policista.

Na další poznámky začal obsáhle argumentovat, že pro experimenty existuje jasně daná metodika, pak dodal, že „panu profesorovi to moc nesedí“, argumentoval několika grafy a vyjádřil názor, že novináři, od nichž veřejnost čerpá, stejně vždycky píší nesmysly.

Pak Hovorka všechny ujistil, že má množství důkazů, zdaleka ne jen posudek znalce Klicpery. Lidem je to ale podle něj jedno, ti prostě chtějí obvinit DEZU, protože nemají rádi Babiše. A proto jsou ochotni věřit, že by policie klidně kryla pachatele a začala trestně stíhat někoho jiného. To by ale podle Hovorky museli být sebevrazi, protože za zneužití pravomoci úřední osoby se chodí sedět.

A pak se odvázal už zcela: „Všichni tady vyřváváte, jak se vám jedná o čistou Bečvu, ale když tam někdo vylije něco bez povolení, co tam nepatří, tak to schvalujete.“ Podobných otrav podle něj byla řada i na jiných řekách, ale tam nefiguruje Babišova chemička, takže to nikoho nezajímá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…