„Kotlíkové dotace opravdu pomohou chudším domácnostem zbavit se závislosti na uhlí i drahém plynu. Ministerstvo životního prostředí by se však mělo k problému postavit čelem, vyřadit plynové kotle z kotlíkových dotací i z Nové zelené úsporám a neschovávat se za Evropskou komisi,“ uvedl Ondřej Pašek, energetický expert Hnutí Duha. Pašek později ČTK řekl, že organizaci vadí to, že ve znění projednávané výzvy resort finální rozhodnutí o ukončení podpory plynových kotlů nechává na Evropské komisi. Ekolog nicméně podotkl, že současné rozhodnutí znamená, že v programu pro chudší domácnosti, už podpora plynových kotlů nebude.
Pašek také zdůraznil, že Česko potřebuje ambiciózní program pro nízkopříjmové domácnosti, který jim pomůže rychle zateplit domovy, instalovat obnovitelné zdroje energie, a efektivně tak čelit energetické krizi. „Ti nejchudší potřebují až 100 procent dotace a podporu při realizaci, pro nízkopříjmové domácnosti by se měla dotace zvýšit na 75 procent,“ podotkl Pašek.
V programu kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti budou moci žadatelé získat dotaci na pořízení ekologičtějšího zdroje tepla ve výši až 95 procent nákladů. Krajské úřady začnou přijímat žádosti na konci jara. Lidé si budou moci požádat do letošního 31. srpna, v září začne platit zákaz využívání kotlů na uhlí nebo dřevo nedosahujících alespoň třetí emisní třídy.
Z evropských fondů, právě přes Operační program Životní prostředí, má být v programu pro nízkopříjmové domácnosti k dispozici přes pět miliard korun, které by měly zajistit výměnu až 50.000 nevyhovujících kotlů. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) už ale dříve sdělila, že MŽP bude moci v případě vyššího zájmu o dotaci využít i peníze z Národního plánu obnovy.
Domácnosti s běžnými a vyššími příjmy mohou získat dotaci na výměnu kotle ve výši 50 procent nákladů z programu Nová zelená úsporám. Na rozdíl od programu pro nízkopříjmové domácnosti je tato dotace poskytována až po instalaci kotle nebo čerpadla. Příjem žádosti začal už loni na podzim.
Svaz moderní energetiky spolu s CZ BIOM, Solární asociací, Aliancí pro energetickou soběstačnost a konzultační společností Budovy21 tento týden spustily akci, která vyzývá vládu ke změně přístupu k české energetice a zvýšení nezávislosti na dodávkách plynu a ropy z Ruska.
Organizace mimo jiné vyzvaly, aby vláda vyřadila podporu zdrojů na plyn z kotlíkových dotací, posílila program Nová zelená úsporám, nízkopříjmovým domácnostem nabídla investiční součást sociálních dávek, zvýšila podíl výroby domácího zeleného plynu nebo přidala do programového prohlášení závazek vybudovat 200.000 tepelných čerpadel a 60.000 kotlů na biomasu do roku 2025.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.