Hodný Scholz, hodná vláda, zlá opozice. „Křivá“ německá média odhalena

06.02.2024 8:05 | Zprávy

Jsou německá média „křivá“? Vládním stranám je v těch veřejnoprávních dáván prostor 3krát častěji než opozičním, zjistili vědci z Univerzity Johannese Gutenberga v Německu. Zpravodajská média obecně a předně ve veřejnoprávním vysílání plní důležitou funkci při utváření politických názorů, i proto se vědci rozhodli ve studii porovnat 47 německých médií. Podle studie byly vládní strany ve formátech veřejného vysílání vykreslovány též méně negativně. Nejpozitivněji německá média informují o vládní straně SPD kancléře Olafa Scholze.

Hodný Scholz, hodná vláda, zlá opozice. „Křivá“ německá média odhalena
Foto: Repro Youtube
Popisek: Německý kancléř Olaf Scholz (SPD)

Občané by měli mít možnost vytvořit si nezávislý názor na sociální otázky, a to na základě různorodého a vyváženého vysílání. Z tohoto důvodu se vědci z německé univerzity v Mohuči rozhodli hodnotit 47 médií a porovnat jejich obsah.

Mezi zkoumaná média patří i 9 formátů veřejnoprávního vysílání. Ve studii s názvem „Diverzita perspektiv ve veřejnoprávním vysílání“ je diskutováno, jak jednotlivé kanály plné své poslání zajišťovat nezávislé informace a jakou roli hrají při prezentaci různých témat a názorů.

Autory studie jsou Marcus Maurer, Simon Kruschinski a Pablo Jost. Analyzovali rozmanitost perspektiv ve zpravodajských formátech veřejné služby a diskutovali o možných dopadech na zpravodajství. Autoři provedli komplexní analýzu, v níž zkoumali množství příspěvků, tematickou rozmanitost, rozmanitost aktérů a hodnocení politických aktérů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

3x častěji vládním stranám? Ó demokracie, jméno Tvé je Německo, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 06.02.2024 9:55:08
my si můžeme o takovém poměru nechat zdát. Když jdou na ČT24 PRVNÍ ZPRÁVY!! po šesté hodině, tak se začíná VŽDY Ukrajinou. Její fialový satelit, ukrajinská exkláva ČR, je až poté. Můžeme si hodit korunou, jestli politickou situaci na UA bude řešit Dvořák nebo Soukup (oba ČRo), vojenskou Šír nebo Votápek a sociální nějaký "Člověk v tísni" nebo Romancov. My máme vždy možnost výběru! Akorát z pořádně omezené, jednostranné nabídky. Tak to tu chodí.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

19:58 Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

Je na straně Ukrajiny. Bojoval za ni. Přesto ho onálepkovali za proruského a udělali z něj dezinform…